niedziela, 22 września, 2024

Najlepszy dzień Euro. Francja za burtą, grad goli, FUTBOL NA TAK!

Poniedziałek był chyba najlepszym dniem podczas mistrzostw Europy. Hiszpania po dogrywce ograła Chorwację 5:3, a Szwajcaria wyeliminowała w rzutach karnych Francję. W regulaminowym czasie utrzymywał się wynik 3:3.

Na razie w Euro trwa pogrom faworytów. W pierwszych spotkaniach 1/8 finału Dania, prezentując kapitalny futbol ograła aż 4:1 medalistę poprzedniej imprezy, drużynę Walii. To sensacją nie było, podobnie jak wygrana Włoch nad Austrią 2:1. Zaskakują jednak rozmiary wygranej Duńczyków i ich kapitalna gra, które ustawia ich w roli czarnego konia imprezy. Z kolei w meczu Włochów zaskakuje dobra gra Austriaków i fakt, że Italia potrzebowała do awansu dogrywki.

Drugi dzień przyniósł już jednak prawdziwą sensację. Holandia przegrała z Czechami 0:2. W drugim meczu Belgowie pokonali Portugalię 1:0, po meczu bedącym typowymi szachami. Mistrzowie Europy wracają do domu. Jak się okazuje, nie są osamotnieni. Bo w kolejnym dniu z turnieju odpadli aktualni wicemistrzowie świata Chorwaci i aktualni mistrzowie świata i wicemistrzowie Europy – Francuzi.

Chorwaci przegrali z Hiszpanami, z którymi Biało-Czerwoni zremisowali w grupie. I objęli prowadzenie po fatalnym kiksie obrony i bramkarza Hiszpanów. Na 10 minut przed końcem Hiszpanie prowadzilii 3:1, wydawało się, że mają mecz pod kontrolą, ale w końcówce to Chorwatom udało się doprowadzić do wyrównania. W dogrywce już jednak Hiszpanie dobili wicemistrzów świata, wygrywając 5:3.

Emocjii nie brakowało też w ostatnim meczu trzeciego dnia 2 fazy  turnieju. Szwajcarzy otworzyli wynik w meczu z Francuzami, prowadzili, mieli rzut karny, którego nie wykorzystali i… Francuzi doszli do głosu. Wyrównali, trafili na 2:1, 3:1 (fenomenalny gol Pogby). Gdy wydawało się, że kolejne gole są kwestią czasu to Szwajcarzy wyprowadzili dwa ciosy, doprowadzając do dogrywki. W niej bramki nie padły, a w konkursie rzutów karnych 5:4 wygrali Szwajcarzy. To dla nich pierwszy awans do najlepszej ósemki turnieju od… 1954 roku. Warto pamiętać, że pięć lat temu to Biało-Czerwoni grali w 1/8 finału ze Szwajcarami, przeszli w karnych do ćwierćfinału.

W 1/4 finału spotkają się Hiszpania ze Szwajcarią, Włochy z Belgią, Czechy z Danią i zwycięzcy wtorkowych spotkań. We wtorek na Wembley w Londynie Anglia mierzy się z Niemcami, zaś wieczorem na Hampden Park w Glasgow Szwecja spotka się z Ukrainą.