poniedziałek, 15 lipca, 2024

Wybory parlamentarne w Warszawie. Batalia o dwadzieścia miejsc w Sejmie i cztery w Senacie

15 października wybierzemy posłów i senatorów. Listy w całej Polsce zarejestrowało sześć komitetów, w stolicy siedem. Warszawie przysługuje dwudziestu posłów wybranych w jednym okręgu oraz czterech senatorów w okręgach jednomandatowych.

Na razie w kampanii w stolicy doszło do jednej niespodzianki, nie będzie pojedynku Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim. Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości po raz pierwszy od 1991 roku wystartuje poza Warszawą. Jest liderem listy w województwie świętokrzyskim. Również tradycyjnie drugi na liście szef MSWiA Mariusz Kamiński wystartuje w innym okręgu – Chełmie. Jak wygląda skład list wyborczych w Warszawie?

Wybory do Sejmu. Sześć list ogólnopolskich, jedna dodatkowa

Bezpartyjni Samorządowcy

Lista nr jeden to Bezpartyjni Samorządowcy. Na pierwszym miejscu jest zastępca burmistrza dzielnicy Ochota, doświadczony stołeczny samorządowiec, Grzegorz Wysocki. To opozycjonista z lat 80., za ówczesną działalność odznaczony przez prezydenta. Od ponad trzydziestu lat związany z samorządem dzielnicowym, warszawskim i mazowieckim. Wieloletni redaktor naczelny informatora Ochoty i Włoch. Z listy startuje też redaktor naczelny serwisu ipragapoludnie.pl, Paweł Dąbrowski.

Trzecia Droga

Lista nr dwa to Trzecia Droga, czyli koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Polski 2050 Szymona Hołowni. Liderem jest Michał Kobosko – wieloletni dziennikarz i publicysta, jeden z najważniejszych polityków ruchu Szymona Hołowni. Drugie miejsce przypadło PSL-owi – zajął je Władysław Teofil Bartoszewski. Obywatel Polski i Wielkiej Brytanii, menedżer, nauczyciel akademicki, historyk. Prywatnie syn Władysława Bartoszewskiego (1922 – 2015), ministra spraw zagranicznych w latach 1995-1996 oraz 2000 – 2001. Z listy Trzeciej Drogi kandyduje też Joanna Fabisiak, wieloletnia posłanka Platformy Obywatelskiej, która nie należy już do dawnej partii z uwagi na konserwatywne poglądy i sprzeciw wobec liberalizacji aborcji. Ostatnie miejsce zajmuje Ryszard Petru. Ekonomista, liberał, twórca i pierwszy lider partii .Nowoczesna.

Nowa Lewica

Numer trzy wylosowała lista Nowej Lewicy. Składa się z partii Nowa Lewica, czyli połączenia SLD i Wiosny Roberta Biedronia oraz partii Lewica Razem i Polskiej Partii Socjalistycznej. W stolicy liderem jest Adrian Zandberg (Razem). Drugie miejsce zajmuje Anna Maria Żukowska, posłanka Nowej Lewicy, wcześniej rzecznik prasowa SLD.

Prawo i Sprawiedliwość

Lista nr cztery to Prawo i Sprawiedliwość, czyli formacja rządząca. Pod nieobecność Jarosława Kaczyńskiego i Mariusza Kamińskiego liderem został Piotr Gliński. Drugie miejsce przypadło wicemarszałek Sejmu Małgorzacie Gosiewskiej, trzecie wiceministrowi Rodziny i Polityki Społecznej Pawłowi Wdówikowi. Z miejsca czwartego startuje były burmistrz Pragi-Północ, poseł PiS Paweł Lisiecki.

Konfederacja

Nr pięć wylosowała Konfederacja Wolność i Niepodległość. Liderem jest Sławomir Mentzen, szef partii Nowa Nadzieja. Drugą pozycję otrzymał Jakub Banaś, syn prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Mariana Banasia. Pozycja nr trzy to Aleksander Kowaliński, a cztery Diana Ruchniewicz z partii Konfederacja Korony Polskiej Grzegorza Brauna.

Koalicja Obywatelska

Lista nr sześć przypadła największej formacji opozycyjnej, Koalicji Obywatelskiej. Pierwsze miejsce zajmuje oczywiście były premier i przewodniczący Rady Europejskiej, dziś przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk. Kolejne miejsca zajmują Urszula Zielińska z partii Zieloni, Aleksandra Gajewska z PO oraz Katarzyna Lubnauer z .Nowoczesnej.

Komitet Wyborczy Polska Jest Jedna

To sześć ugrupowań, które zarejestrowały listy w całej Polsce. Pięć – Trzecia Droga, Lewica, PiS, Konfederacja i Koalicja Obywatelska mają reprezentację w Sejmie. Nie mają jej Bezpartyjni Samorządowcy. W Warszawie wystartuje też lista nr siedem, czyli KW Polska Jest Jedna. Liderem listy jest Sylwia Pawełczak, drugie miejsce zajmuje Grzegorz Winiarek, trzecie Patrycja Kalinowska a czwarte Barbara Waśniowska.

Wybory do Senatu. Cztery bezpośrednie pojedynki

W wyborach do Sejmu Warszawie przysługuje dwadzieścia miejsc w Sejmie i cztery w Senacie. W stolicy są cztery jednomandatowe okręgi – 42, 43, 44 i 45. Okręg nr 42 obejmuje dzielnice: Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Targówek, Wesoła. Zmierzą się w nim Marek Borowski, minister finansów w rządzie SLD-PSL, były marszałek Sejmu, dziś polityk Platformy Obywatelskiej oraz Wojciech Zabłocki. Polityk PiS, były burmistrz Pragi-Północ.

Okręg nr 43 obejmuje dzielnice Mokotów, Ursynów, Wawer, Wilanów. O mandat senatora zawalczą Alvin Gajadhur z Prawa i Sprawiedliwości oraz Małgorzata Kidawa-Błońskaz Koalicji Obywatelskiej. Gajadhur to rzecznik prasowy Głównego Inspektora Transportu Drogowego w latach 2002–2016, od 2017 roku Główny Inspektor Transportu Drogowego. Kidawa-Błońska to była marszałek Sejmu, obecnie wicemarszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP w wyborach 2020 roku (wycofała się na rzecz Rafała Trzaskowskiego po zmianie terminu głosowania).

Okręg nr 44 obejmuje Białołękę, Bielany, Śródmieście i Żoliborz. Zmierzą się w nim Adam Bodnar (bezpartyjny, kandydat opozycji) oraz Alicja Żebrowska z PiS. Bodnar to były Rzecznik Praw Obywatelskich. Żebrowska jest wiceprzewodniczącą Rady Warszawy.

Wreszcie okręg 45. Obejmuje Bemowo, Ochotę, Ursus, Włochy i Wolę. Zmierzą się w nim Magdalena Biejat z Nowej Lewicy i Michał Grodzki z PiS. Biejat to współprzewodnicząca partii Lewica Razem oraz posłanka na Sejm z Nowej Lewicy. Michał Grodzki, radny sejmiku z PiS, były burmistrz Bemowa.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę, 15 października.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img