czwartek, 19 września, 2024

Odszedł wojewoda, przyszedł wojewoda. Bocheńskiego w PiS typują na „nowego Dudę”?

Tobiasz Bocheński zrezygnował z funkcji wojewody mazowieckiego. Jego następcą został Mariusz Frankowski, radny Koalicji Obywatelskiej. Uwagę zwraca ostra forma rezygnacji. Według naszych rozmówców to element kampanii wyborczej. Bocheński ma bowiem być kandydatem PiS w wyborach prezydenta Warszawy, a potem prezydenta RP.

wojewoda dymisję złożył już 13 listopada, razem z wszystkimi wojewodami i wicewojewodami. 13 grudnia zażądał jednak natychmiastowego jej przyjęcia. „Obiecałem i dotrzymałem słowa. Ponieważ Donald Tusk został premierem wystąpiłem z żądaniem pilnego przyjęcia mojej dymisji. Każda chwila instytucjonalnego kojarzenia z takim premierem jest dla mnie dyshonorem” – napisał Tobiasz Bocheński na platformie X. Według informacji zakulisowych, Tobiasz Bocheński miałby wystartować w wyborach prezydenta stolicy, a w 2025 roku wystąpić w wyborach prezydenta RP. Jak słyszymy w kuluarach, Bocheński miałby „ładnie przegrać w wyborach w Warszawie”, potem startować na prezydenta RP. Atak na Tuska, a wcześniej wchodzenie w zwarcie z Rafałem Trzaskowskim jest przygotowaniem do twardej kampanii przeciw któremuś z tych polityków. – Ma świadomość, że rywalem ze strony KO będzie albo Trzaskowski, albo Tusk. To już kampania – mówi jeden z naszych rozmówców.

To nie 2015 rok

Atutem kandydata ma być młody wiek, nieopatrzenie, podobnie jak u Andrzeja Dudy w 2015 roku. Są jednak duże różnice. Duda był eurodeputowanym, ale też wieloletnim współpracownikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. I startował po ośmiu latach rządów PO na fali entuzjazmu. Teraz jest czas entuzjazmu po stronie przeciwnej. Kandydat koalicji KO – Trzecia Droga – Lewica będzie niekwestionowanym faworytem. Nie brak głosów, że do drugiej tury w ogóle nie wejdzie nikt z PiS, że nastąpi początek korozji tej partii. Tobiasz Bocheński ma 36 lat. W latach 2019 – 2023 był wojewodą łódzkim. W kwietniu 2023 roku przeszedł na stanowisko wojewody mazowieckiego. 13 grudnia zastąpił go radny Koalicji Obywatelskiej, Mariusz Frankowski. To radny Warszawy od 2014 roku, z ramienia najpierw Platformy Obywatelskiej, potem Koalicji Obywatelskiej. Od roku 2011 stał na czele Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Teraz został wojewodą mazowieckim.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img