poniedziałek, 15 lipca, 2024

Setki lat temu były miastami. Stały się wsiami za patriotyzm. Z Nowym Rokiem odzyskają prawa

Aż 34 miejscowości w Polsce staną się od 1 stycznia przyszłego roku miastami. Na Mazowszu prawa miejskie uzyska 11 wsi. To rekord w porównaniu do ostatnich lat. 

Prawa miejskie wsie zyskają od 1 stycznia 2024 roku. W województwie mazowieckim miastami zostaną Ciepielów, Dobre, Gielniów, Głowaczów, Maciejowice, Magnuszew, Odrzywół, Osieck, Przytyk, Siennica, Sienno. Wszystkie nowe miasta są siedzibami gmin. I reprezentują 7 powiatów: garwoliński, kozienicki, lipski, miński, otwocki, przysuski, radomski. Według podziału na powiaty, w powiecie garwolińskim miastem zostaną Maciejowice, siedziba gminy. Również siedzibą gminy są Głowaczów i Magnuszew z powiatu kozienickiego. Także dwa nowe miasta zyska powiat lipski. Są to Ciepielów i Sienno (obie miejscowości są siedzibami gminy). W powiedzie mińskim miastami zostaną Dobre i Siennica, stolice gmin o tej samej nazwie. Osieck, siedziba gminy Osieck jest jedynym nowym miastem w powiecie otwockim. Gielniów i Odrzywół to z kolei siedziby gmin o tej samej nazwie w powiecie przysuskim. Stawkę uzupełnia miejscowość Przytyk, siedziba gminy o tej samej nazwie w powiecie radomskim.

Tegoroczne zmiany są rekordowe w stosunku do poprzednich lat. Rok temu prawa miejskie uzyskało zaledwie 15 miejscowości w całej Polsce. Na Mazowszu były to miejscowości 4. W tym roku będą 34 nowe miasta w kraju. I 11 z 7 powiatów na Mazowszu.

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img