poniedziałek, 15 lipca, 2024

Nowa forma oszustw. „Na nowy numer, bo telefon, wpadł do toalety”

Oszuści internetowi nie próżnują i w dalszym ciągu modyfikują swoje metody działania. Dlatego po raz kolejny policjanci przestrzegają przed fałszywymi wiadomościami wysyłanymi na telefony komórkowe.

Przestępcy co rusz wymyślają nowe formy oszustwa. Niedawno kilka tysięcy złotych straciła 63-latka z Wyszkowa. Jak informuje mazowiecka policja, we wtorek, 19 września kobieta zgłosiła się na komendę.

Jak powiedziała, otrzymała wiadomość SMS. „Cześć mamo. Mój telefon wpadł do toalety i się zepsuł. Zapisz ten numer i usuń mój stary… Przykro mi, że Cię o to proszę, ale czy możesz mi pomóc?… Upewnij się, że to płatność ekspresowa” – napisał oszust. Niestety, pani uwierzyła. Dała się złapać w pułapkę przestępców i straciła kilka tysięcy złotych – relacjonuje policja. Przypomina, że do tego typu wiadomości dołączany jest link. Po kliknięciu przenosi na niebezpieczną stronę mogącą zawirusować komputer lub telefon. Przestępcy, rozmawiając bądź pisząc z ofiarami wywierają presję czasu. Po to, by pokrzywdzeni nie zdążyli się rozmyślić lub skontaktować z członkiem rodziny – informuje policja. Przestrzega, by nie klikać w żadne linki nieznanego pochodzenia. Gdy odzywa się ktoś podając za członka rodziny, pisze, że zmienił nr telefonu, nie kasujmy starego kontaktu. Odezwijmy się do bliskiej osoby, sprawdźmy, czy faktycznie zmieniła numer. Jeśli mamy podejrzenia, że doszło do oszustwa, skontaktujmy się z policją.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img