Nowy Telegraf Warszawski

niedziela, 10 listopada, 2024

Rząd, samorząd Mazowsza i miasto Warszawa Mimo różnic WSZYSCY wspierają UKRAINĘ

 

Miasto Warszawa, województwo mazowieckie i rząd wspierają uchodźców z Ukrainy. Stolica uruchomiła specjalną sieć pomocy, darmowe przejazdy komunikacją miejską, pomoc edukacyjną, wolontariat. Rząd ułatwia procedury pobytowe dla uchodźców. Mazowsze szykuje program unijny z konkretnym wsparciem finansowym, wysłało pociąg humanitarny. Stolica zerwała współpracę z rosyjskimi miastami, Mazowsze z obwodami.

Specjalne infolinie, punkty informacyjne, darmowa komunikacja miejska, miejsca w przedszkolach, szkołach i szpitalach. Pomoc psychologiczna, noclegi – to wsparcie, jakiego Warszawa udziela Ukrainie i obywatelom ukraińskim, którzy uciekają z terenu ogarniętego wojną.

Miejska sieć pomocy

Jak poinformował stołeczny ratusz, Warszawa uruchomiła miejską sieć pomocy dla osób napływających z terenów Ukrainy. Obejmuje ona punkty informacyjne i specjalne infolinie, darmową komunikację miejską dla obywateli Ukrainy. Miejsca w przedszkolach, szkołach i szpitalach, pomoc psychologiczną oraz miejsca noclegowe. Stolica organizuje także pracę setek wolontariuszy oraz tłumaczy, prowadzi zbiórki. Troszczy się nawet o zwierzęta, które towarzyszą mieszkańcom Ukrainy szukającym schronienia – informuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Pomoc rządowa

Wsparcie dla Ukrainy płynie też ze strony rządu. Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności, legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców / urzędach wojewódzkich / placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia. Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu – informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Punkty na Dworcu Wschodnim

Podkreśla, że aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie ua.gov.pl. Przypomina, że od 25 lutego br. funkcjonują punkty informacyjne na Dworcu Wschodnim (ul. Kijowska 20, hala główna – szklany kontener) czynny w godzinach 8:00-20:00); Dworcu Zachodnim (al. Jerozolimskie 142) – w Punkcie Obsługi Pasażera; czynny w godzinach 8:00-20:00.W ww. punktach osoby potrzebujące pomocy otrzymają informacje w języku m.in. ukraińskim. Aby uzyskać informacje, w zakresie m.in.: punktów recepcyjnych, czy ogólnych warunków i zasad wjazdu i pobytu w Polsce można też zadzwonić pod ogólnopolski numer: +48 47 721 75 75. W sprawach dotyczących organizowania miejsc pobytu dla uchodźców działa mail kontaktowy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego MUW, wczk@mazowieckie.pl

Uchodźców wspiera też województwo mazowieckie. Są wyrazy Solidarności, jest unijny projekt wsparcia finansowego dla uchodźców z Ukrainy. Zarząd Mazowsza rozpoczął też procedurę zerwania współpracy z dwoma obwodami Federacji Rosyjskiej – moskiewskim, z którym współpracuje od 2004 roku i smoleńskim, z którym współpraca trwa od 2003.

INFORMACJE DLA UCHODŹCÓW:

Ogólnopolska infolinia: + 48 47 721 75 75

Warszawska Infolinia: +48 505 700 701

Mail Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego MUW, w s. miejsc pobytu wczk@mazowieckie.pl

(źródło: UM.St. Warszawy, Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, mat. pras.)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img