piątek, 20 września, 2024

Święty czas wielu wyrzeczeń. ŚRODA POPIELCOWA rozpoczęła czas WIELKIEGO POSTU

W środę, 14 lutego w Kościele katolickim rozpoczął się Wielki Post. Czas pokuty, postu, modlitwy i nawrócenia, przygotowujący do świąt Wielkiej Nocy, czyli Zmartwychwstania Pańskiego.

Post rozpoczyna Środa Popielcowa, dzień, w którym obowiązuje post ścisły. Kolejne sześć tygodni trwa okres postu, kończy się on w Wielki Czwartek (w tym roku 28 marca), gdy zacznie się Triduum Paschalne – czas wspomnienia męki, śmierci i Zmartwychwstania Jezusa. Same święta przypadają w tym roku w niedzielę 31 marca i poniedziałek 1 kwietnia. Wielkanoc to najważniejsze święta w Kościele katolickim. Czas 40 dni je poprzedzających ma wiernych do świąt przygotować. Kościół zachęca do postu, modlitwy i nawrócenia. Także uczynków miłosierdzia, jałmużny.

Czas nawrócenia

Pierwszym dniem postu jest Środa Popielcowa. Dzień w którym w świątyniach kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Mówi przy tym słowa „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Podczas mszy nie ma hymnu „Chwała na wysokości” oraz radosnego śpiewu Alleluja. W piątki wielkiego postu w świątyniach odbywają się nabożeństwa drogi krzyżowej, w wielkopostne niedziele nabożeństwo Gorzkie Żale. Wielki post trwa 40 dni. Ma być czasem pokuty i nawrócenia. Powstrzymania się nie tylko od konkretnych pokarmów, ale też odmówienia sobie niektórych przyjemności. Niektórzy rezygnują ze spożywania alkoholu, inni z korzystania z mediów społecznościowych, palenia papierosów, jedzenia słodyczy. Chodzić ma o powstrzymanie się od rzeczy niekoniecznie złych, ale takich, które są dla nas istotne, zajmują dużo czasu. Ten czas w wielkim poście wierni mają skierować ku Bogu i bliźnim. W świątyniach obok specjalnych nabożeństw odbywają się rekolekcje – nauki, których celem jest przygotowanie do Wielkanocy.

Kościoły stacyjne

Od dekady w obu diecezjach Warszawy każdego dnia Wielkiego Postu jeden z kościołów (raz archidiecezji warszawskiej, raz diecezji warszawsko-praskiej) jest kościołem stacyjnym. W obu diecezjach wybrano 40 kościołów – tyle, ile jest dni Wielkiego Postu. Jak informuje Archidiecezja Warszawska świątynia, która w danym dniu jest kościołem stacyjnym otwarta jest już o 6.00 rano, a zamykana dopiero wieczorem po Apelu Jasnogórskim. Msze odbywają się wg porządku niedzielnego. Ostatnia msza w Archidiecezji  Warszawskiej jest  o godz. 20.00, a w Diecezji Warszawsko-Praskiej o godz. 18.00. Kościół stacyjny jest otwarty od godz. 6.00 do godz. 21.00.Przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi. Do 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. O 12:00 odbędzie się modlitwa Anioł Pański i różaniec, o 15.00 Koronka do Miłosierdzia lub Droga Krzyżowa, o 19.00 Gorzkie Żale. Ostatnia msza w Archidiecezji Warszawskiej jest o 20.00, w Diecezji Warszawsko-Praskiej o 18.00. Pierwszym kościołem stacyjnym, w środę popielcową 14 lutego jest Świątynia Opatrzności Bożej.

(źródło: archwwa.pl, wł)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img