poniedziałek, 15 lipca, 2024

Z celi do Brukseli. Były sekretarz miasta Warszawa ma być eurodeputowanym

Ta informacja zszokowała w środę opinię publiczną. Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu w rządzie Donalda Tuska, a od 2021 roku sekretarz miasta Warszawa, zostanie eurodeputowanym. Przysługuje mu miejsce w Parlamencie Europejskim za Krzysztofa Hetmana, który został posłem na Sejm RP. Karpiński wyraził zgodę na przyjęcie mandatu – informowały media. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że na Karpińskim ciążą poważne zarzuty. Urzędnik przebywa w areszcie.

Zarzuty dotyczą korupcji przy przetargach dla firm odbierających śmieci w stolicy. Według prokuratury łapówki miały wynieść 5 milionów złotych. Polityk nie przyznaje się do winy. Zdecydował się występować pod nazwiskiem. Od 9 miesięcy Włodzimierz Karpiński przebywa w areszcie. Teraz okazało się, że może objąć mandat eurodeputowanego. Zostając eurodeputowanym, Karpiński opuści areszt, zyska immunitet. Ta informacja zszokowała opinię publiczną. Dlaczego jednak Karpiński może zasiąść w europarlamencie?

Dlaczego może być eurodeputowanym

W 2019 roku polityk kandydował do Parlamentu Europejskiego w okręgu lubelskim. Startował z listy Koalicji Europejskiej (sojusz Lewicy, PSL, PO, .Nowoczesnej). Eurodeputowanym został Krzysztof Hetman z PSL. Najlepszy „niebiorący” wynik uzyskał Karpiński. 15 października Hetman został posłem na Sejm RP. Miejsce w PE się zwalnia. I przysługuje właśnie Karpińskiemu. Jak poinformowało w środę radio RMF FM, polityk wyraził zgodę na objęcie mandatu. Informacja ta wywołała prawdziwą burzę. Politycy PiS krytykują. Była premier Beata Szydło ostro skomentowała możliwość objęcia mandatu przez Karpińskiego. „Warto wsłuchać się w wypowiedzi tych polityków Platformy Obywatelskiej, Lewicy, PSL-u, którzy w tej chwili biegają po mediach. I domagają się bardzo tego, żeby przejąć władzę w Polsce. Jednocześnie […] posądzają o różne rzeczy polityków Prawa i Sprawiedliwości. No to ja teraz z ochotą posłucham co pan Tusk i jego koledzy mają do powiedzenia w tej całej sytuacji” – oświadczyła była premier w filmie wyemitowanym przez PiS.

Politycy podzieleni

„Pan Karpiński dołączy w Parlamencie Europejskim do grupy parlamentarzystów z lewicy, którzy byli oskarżeni o korupcję” – stwierdziła Beata Szydło w filmie wyemitowanym przez jej ugrupowanie. W obronie Karpińskiego wystąpił jeden z liderów PO Grzegorz Schetyna. „Włodzimierz Karpiński europosłem? To jest dobra informacja, bo zostanie zwolniony z aresztu. Przebywa tam blisko rok. To najważniejsze. Nie przyznaje się do winy. Sprawa jest bardzo tajemnicza. Nie mamy wiedzy, wiadomości nie docierają” – oznajmił w rozmowie z Radiem Zet. Nieco inaczej do sprawy podchodzi jeden z liderów Trzeciej Drogi, Szymon Hołownia, który w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że objęcie mandatu przez Karpińskiego jest zgodne z prawem, decyzja jest jednak „ekstrawagancka”. „Pan Karpiński ma prawo do tego mandatu, ma prawo go przyjąć, nie jest osobą skazaną. W jego przypadku fortuna kołem się toczy” – stwierdził z kolei w rozmowie z RMF FM polityk PSL Krzysztof Hetman, którego miejsce w Europarlamencie zajmie Włodzimierz Karpiński.

Kim jest Włodzimierz Karpiński?

Włodzimierz Karpiński był ministrem Skarbu Państwa w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz. W ostatnich latach szefem Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie, a od 2021 roku sekretarzem miasta. 27 lutego 2023 roku urzędnika zatrzymało Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku z aferą śmieciową w Warszawie. W katowickim oddziale Prokuratury Krajowej sekretarz Warszawy usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 5 milionów złotych. Sąd aresztował urzędnika na trzy miesiące, a prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zawiesił go w funkcji sekretarza. Włodzimierz Karpiński nie przyznaje się do winy, zgodził się na występowanie pod nazwiskiem. Od kwietnia formalnie nie jest już sekretarzem miasta.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img