czwartek, 25 lipca, 2024

Już wiosną aleja główna Parku Skaryszewskiego odzyska dawny blask

Już niebawem Park Skaryszewski, jeden z najpiękniejszych parków w Europie odzyskać ma dawny blask. Aleja główna historyczny wygląd zyskać ma wiosną.

Malownicza, szeroka aleja główna parku Skaryszewskiego, biegnąca między rondem Waszyngtona a Jeziorkiem Kamionkowskim odzyska wiosną historyczny wygląd. Budowlani skują większość asfaltu (poza końcowym odcinkiem od ronda Waszyngtona). Nawierzchnia alei powstanie w większości z wodoprzepuszczalnej nawierzchni. Oba odcinki po zmianach będą miały stałą szerokość 11 metrów. Mimo zwężenia alei piesi będą mieli jednak do dyspozycji szerszą przestrzeń do spacerowania. Cała aleja główna uzyska nowy bowiem jednoprzestrzenny układ. Wykonawca zlikwiduje pas zieleni rozdzielający ją dziś na dwie mniejsze części.

Najpiękniejszy park w Polsce

Jak przypomniał niedawno Zarząd Dróg Miejskich, Park Skaryszewski powstał na terenach dawnych łąk wsi Skaryszew w latach 1905–1916. W okresie międzywojennym zyskał imię I. J. Paderewskiego. Od 1973 roku park jest zabytkiem. ZDM przypomina, że w 2009 roku Skaryszak otrzymał tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce, trzeciego pod tym względem w Europie. Wprowadzane teraz zmiany zaakceptował Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków. Prace nie będą ingerować w zieleń, natomiast przywrócą przedwojenny wygląd obiektu. Po wojnie pojawił się pas zieleni pośrodku alei oraz pomnik Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej. Ubelisku nie ma od kilku lat. Teraz wykonawca przywróci jednolity wygląd alei głównej (bez rozdzielającego ją pasa). Przywróceniu historycznego wyglądu posłuży też wymiana latarni. Zamiast betonowych słupów pojawią się metalowe, energooszczędne. Z jednej strony nowoczesne – na przykład natężenie światła będzie się zmieniać w zależności od natężenia ruchu spacerowiczów. Z drugiej strony będą miały historyczny wygląd. To repliki pastorałów z 1923 roku – informuje ZDM.

(źródło: ZDM, mat.pras./Warszawski Serwis Prasowy)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img