poniedziałek, 28 października, 2024

Noworomantyk, Piłsudczyk, mistrz. ŚP. Bohdan Urbankowski

Pisarz, poeta, historyk. Twórca nurtu noworomantycznego, w PRL działacz antykomunistycznej opozycji. Zdeklarowany Piłsudczyk. Autor cenionych monografii o Józefie Piłsudskim, Adamie Mickiewiczu, Karolu Wojtyle, Dostojewskim. A przede wszystkim mocnej „Czerwonej Mszy, uśmiechu Stalina”. Bohdan Urbankowski odszedł w wieku 80 lat.

O śmierci pisarza poinformował Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. „Dziś na Wieczną Wartę odszedł dr Bohdan Urbankowski, poeta, literat, historyk, autor monografii poświęconych Piłsudskiemu, Mickiewiczowi, Herbertowi, Norwidowi. „Był jednym z ostatnich romantyków, który doskonale rozumiał i opisywał Duszę Polską!Niech odpoczywa w Pokoju Wiecznym!” – napisał na Twitterze prezes UDSKiOR.

Urbankowski był bez  wątpienia postacią nietuzinkową. Już w liceum tworzył Klub Artystów Anarchistów, a w roku 1973 powołał Konfederację Nowego Romantyzmu. Od 1978 roku związany z opozycyjną wobec władz PRL Konfederacją Polski Niepodległej. Jest autorem ponad 50 książek, utworów poetyckich, dramatów, esejów i zbiorów poezji. Ogromnym uznaniem cieszyły się monografie: Adama Mickiewicza, Fiodora Dostojewskiego, Józefa Piłsudskiego, Karola Wojtyły i Zbigniewa Herberta. A kultową publikacją była „Czerwona msza, czyli uśmiech Stalina” – zapis postaw ludzi kultury wobec stalinizmu.

Bohdan Urbankowski był też autorem nagradzanych na międzynarodowych konkursach szkiców: „The Romantic Teatre; its bounds and the overstepping of bounds”(„Teatr Romantyczny; jego granice i przekraczanie granic”) oraz „The unknown Witkacy” („Nieznany Witkacy”). Urbankowski tworzył też eseje na temat polskiej filozofii: „In response to the challenge of the age. (Brzozowski)”(„W odpowiedzi na wyzwanie epoki. (Brzozowski)”, , „On the philosophy of Juliusz Słowacki”(„O filozofii Juliusza Słowackiego”), , „Dialectics of psychology and sociology in the social thought of Edward Abramowski” („Dialektyka psychologii i socjologii w myśli społecznej Edwarda Abramowskiego”), „The world as a work of art: on the philosophy of Karol Libelt, 1807–1875” („Świat jako dzieło sztuki: o filozofii Karola Libelta, 1807–1875”).

Łysiak: wszystko to, co romantyczną nicią przeplata osnowę polskości

Pisarza pożegnał też pisarz i publicysta, Tomasz Łysiak: Odszedł Bohdan Urbankowski – Mistrz Pióra, znawca Duszy Polskiej, opisujący to, co piękne i wzniosłe i piętnujący celnie skundlenia i hańby. Widzący więcej i szerzej, ale też czujący i kochający Mądrym Sercem. Obiektem jego pisarstwa był i Mickiewicz i Piłsudski i wszystko to, co romantyczną nicią przeplata osnowę polskości. Dzisiaj płaczemy po Nim, żałując odchodzącej wielkości – ale też będąc wdzięcznymi za wszystko, co nam zostawił. Za co dziękuję ja, osobiście? Przede wszystkim za Chestertona i rozmowy o nim. Odpoczywaj w Pokoju, Piękny Polaku. Mistrzu!” – czytamy we wpisie.

 

Bohdan Urbankowski odszedł w czwartek, 15 czerwca przed południem. Miał 80 lat.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img