piątek, 20 września, 2024

Zmarł Ludwik Dorn. Współtwórca Prawa i Sprawiedliwości, pomysłodawca nazwy tej partii 

W czwartek, 7 kwietnia, w wieku 67 lat zmarł w Warszawie Ludwik Dorn.  Działacz opozycji w okresie PRL, a w III RP poseł na Sejm w latach 1997 – 2015, wicepremier w l. 2005-2007.  Współzałożyciel partii Prawo i Sprawiedliwość, wymyślił jej nazwę. Nazywany „trzecim bliźniakiem”, z uwagi na silną pozycję w ugrupowaniu. W roku 2007 odszedł z partii. W ostatnich latach był jej zdeklarowanym krytykiem. 
Ludwik Dorn w okresie PRL działał w antykomunistycznej opozycji. Od początku lat 90-ych związał się ze środowiskiem Porozumienia Centrum. aktywnie działał w kampanii Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich 1995 roku – ówczesny prezes NIK wycofał się ze startu.

Poza partią rządzącą 

W roku 1997 Ludwik Dorn został posłem. Wystartował jak wielu działaczy PC z listy Akcji Wyborczej Solidarność (część działaczy, w tym Jarosław Kaczyński startowała z listy Ruchu Odbudowy Polski). Po wygranych przez AWS wyborach i zawarciu koalicji z Unią Wolności Dorn nie wszedł do klubu AWS. Część PC utworzyła z Partią Chrześcijańsko-Demokratyczną partię Porozumienie Polskich Chrześcijańskich Demokratów, będącą jednym z filarów AWS. Reszta, w tym Dorn, pozostała przy Kaczyńskim. Poza formacją rządzącą.

Wymyślił PiS 

W 2000 roku po rozpadzie koalicji AWS-UW, premier Jerzy Buzek na stanowisko ministra sprawiedliwości powołał Lecha Kaczyńskiego, byłego prezesa NIK, brata lidera PC. Polityk głosił postulaty zwalczania przestępczości, wówczas stanowiącej plagę polskiego państwa. W 2001 roku w związku ze słabnącymi sondażami AWS i ogromnym poparciem Lecha Kaczyńskiego pojawił się pomysł powołania nowego ugrupowania. Powstało ono na bazie głównie dawnego PC. Nazwę nowego ugrupowania – Prawo i Sprawiedliwość – wymyślił właśnie Ludwik Dorn. Został wiceprezesem partii.

„Trzeci bliźniak” wicepremierem

W kadencji 2001 – 2005 był jej charakterystyczną postacią, jednym z najważniejszych liderów formacji wtedy opozycyjnej. Właśnie wtedy do Dorna przylgnęło określenie „trzeci bliźniak”, spowodowane wielką zażyłością z braćmi Kaczyńskimi. Świadczyło też o mocnej pozycji w samej partii. Po wyborach 2005 roku pozycja Dorna jeszcze się wzmocniła. PiS po raz pierwszy przejął władzę, a Dorn został wicepremierem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji. W 2007 odszedł z rządu, ale niebawem został Marszałkiem Sejmu, czyli wg konstytucji drugą osobą w państwie.

Krytyk dawnej formacji

Po przegranych wyborach parlamentarnych 2007 roku wspólnie z innymi wiceprezesami – Kazimierzem Michałem Ujazdowskim i Pawłem Zalewskim – wystąpił z krytyką prezesa Kaczyńskiego. Z partii wiceprezesi zostali odwołani. Potem była próba tworzenia własnego ugrupowania. W 2010 roku Dorn miał kandydować na prezydenta, ale wycofał się po katastrofie smoleńskiej. W roku 2011 wystartował z listy PiS. Został posłem, ale w kolejnej kadencji jego drogi z dawną formacją znów się rozeszły. Cztery lata później kandydował, już bez skutku, z listy Platformy Obywatelskiej. W ostatnich latach należał do zdecydowanych krytyków PiS. Był też poetą, w przeszłości autorem kryminałów oraz utworu wierszowanego „O śpiochu tłuściochu i psie Sabie”.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img