Nowy Telegraf Warszawski

niedziela, 10 listopada, 2024

Kolejne zachorowania na Mazowszu. Wścieklizna zagraża lisom, psom, kotom i LUDZIOM

Ta epidemia nie chce odpuścić. Kolejne przypadki na Mazowszu i poza nim. 

Pies w Pionkach, lisy w powiecie otwockim. Państwowy Lekarz Weterynarii potwierdził trzy kolejne przypadki wścieklizny w regionie. Epidemia wyszła poza Mazowsze, dotarła do świętokrzyskiego. Pamiętajmy o obowiązkowym szczepieniu psów i kotów!

Wścieklizna zatacza coraz szersze kręgi. Coraz częściej chorują zwierzęta w miastach, w tym w Warszawie. A 16 lutego służby potwierdziły przypadek wścieklizny poza Mazowszem. Chory na śmiertelną chorobę był lis w miejscowości Mirzec, w powiecie starachowickim, w województwie świętokrzyskim. W województwie mazowieckim w minionym tygodniu (16 lutego) Państwowy Lekarz Weterynarii potwierdził trzy przypadki wścieklizny. U lisa w miejscowości Emów, w gminie  Wiązowna i u padłego lisa w powiecie otwockim w miejscowości Józefów (gm. Józefów). Kolejny przypadek służby stwierdziły w Stokach, w gminie Pionki, w powiecie radomskim. Tym razem jednak zarażony śmiertelną chorobą był pies. Od początku 2022 roku służby odnotowały na Mazowszu  czternaście zakażeń. W ubiegłym roku śmiertelną chorobę potwierdzono u 110 zwierząt.  Najwięcej, 93 przypadki służby potwierdziły u lisów. Pozostałe chore  zwierzęta to – 7 kotów, 2 kuny, 2 sarny, 2 psy, 2 jenoty, nietoperz.

Agresywna sarna i inne przerażające historie

Przerażające są opisywane przez media przypadki zachorowań. Na przykład na ulicy Sytej w Wilanowie sarna… zaatakowała ludzi. Szarżowała na nich, jak rozjuszony odyniec – pisała „Gazeta Wyborcza”. Z kolei na jednej z działek na Targówku pojawił się jenot. Dziki zwierz, zazwyczaj nieufny zupełnie nie bał się ludzi. Weterynarz stwierdził u niego wściekliznę.

Wścieklizna to najcięższa choroba odzwierzęca. W przypadku wystąpienia objawów choroby jest niemal zawsze śmiertelna.  Tereny zagrożone to sześć dzielnic Warszawy: Praga-Południe, Targówek (część ograniczona od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Wawer, Wesoła, Wilanów. W powiecie mińskim gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Latowicz, Stanisławów, Cegłów oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek. Całe powiaty garwoliński, kozienicki, otwocki, radomski, wołomiński, zwoleński oraz miasto Radom. W razie kontaktu, zgłośmy się do lekarza! Nawet zwierzę bezobjawowe może nas zarazić! Jeśli zadrapało nas, lub pogryzło jakieś zwierzę, lekarz poda nam szczepionkę. To jedyna nadzieja na przeżycie. Gdy wystąpią objawy chrooby, nie ma już szans.

Zakaz imprez ze zwierzętami

Na terenie zagrożonym nie wolno organizować wystaw i targów zwierząt. Odwołana została między innymi międzynarodowa wystawa kotów planowana na 26 i 27 lutego. Niestety, psy i koty bardzo łatwo zarażają się wścieklizną. Psy wyprowadzać wolno jedynie na smyczy, koty trzymać wyłącznie w zamknięciu. Szczepienie psów jest obowiązkowe raz w roku. Na terenie zagrożonym wojewoda wprowadził też nakaz szczepienia kotów. Na obszarze zagrożonym zaszczepiony musi być każdy „Mruczek” w chwili ukończenia trzeciego miesiąca życia i potem raz w roku. Szkolenie psów od lat jest obowiązkowe w całym kraju. Brak szczepionki to kara w wysokości 500 złotych. Psów nie można też spuszczać ze smyczy. Kotów wypuszczać na zewnątrz.

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img