poniedziałek, 15 lipca, 2024

Izolatoria w Warszawie i na Mazowszu. Gdzie są i kto do nich trafi?

Na Mazowszu w związku z pandemią koronawirusa powstają izolatoria – podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki.  Na Mazowszu przeznaczone będą przede wszystkim dla osób zakażonych koronawirusem, których stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji – informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

fot. pixabay

Dotychczas uruchomiono obiekty w Płocku, Siedlcach, Ciechanowie, Radomiu i Warszawie. Pacjenci będą mieć zapewnioną opiekę medyczną i posiłki.

Izolatoria znajdują się w pobliżu szpitali z oddziałami zakaźnymi, dotychczas uruchomione je dla tj. Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, Wojskowego Instytutu Medycznego, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego WUM w Warszawie, Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, w:

 

Domu Studenta w Siedlcach,  ul. Żytnia  17/19

Hotelu Olimpijskim w Ciechanowie, ul. 17 Stycznia 60A

Hotelu Otolińskim w Płocku, ul. Otolińska 29b

Hotelu Podkowa w Maszewie Dużym, ul. Wesoła 14

Warsaw River View, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 43

Pensjonacie Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu, ul. Bohaterów Studzianek 30

Hotelu Łazienkowskim w Warszawie, ul. 29 listopada 3b

Hotelu Iskra w Radomiu, ul. Planty 4

Hotelu Roco w Warszawie, ul. Mikołajska 2

Izolatorium dla osób kierowanych przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie jest zorganizowane w hotelu Warsaw River View Wybrzeże Kościuszkowskie. CSK MSWiA organizuje izolatorium w budynku na terenie szpitala.

 

Do izolatoriów kierują lekarze z jednoimiennych szpitali zakaźnych i szpitali, w których strukturze działa oddział zakaźny sprawując jednocześnie opiekę medyczną.

 

Do izolatoriów będą kierowane:

 

osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, nie wymagające leczenia w szpitalu,

osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem),

osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać,

osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

Przepisy mówią, że każdy izolowany pacjent musi mieć zapewnione:

 

osobny pokój z łazienką

opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium

trzy posiłki dziennie.

Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

 

Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ przekaże środki podmiotom leczniczym (szpitalom), które w sytuacji usytuowania izolatorium w obiekcie podmiotu zewnętrznego (np. hotelu) rozliczą się z tym podmiotem.

(źródło: inf. pras. mazowiecki Urząd Wojewódzki)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img