poniedziałek, 15 lipca, 2024

Nie żyje Marta Miklaszewska-Olszewska, wybitna dziennikarka, żona śp. premiera Jana Olszewskiego

Wybitna dziennikarka, działaczka opozycji niepodległościowej, żona premiera Jana Olszewskiego. W niedzielę odeszła Marta Miklaszewska-Olszewska, dziennikarka i publicystka, w okresie PRL działaczka opozycji antykomunistycznej. Żona śp. mec. Jana Olszewskiego – żołnierza Szarych Szeregów, obrońcy w procesach politycznych PRL, premiera pierwszego rządu wyłonionego przez demokratycznie wybrany Sejm po 1989 roku.

fot. Freeimages.com

Marta Miklaszewska-Olszewska pochodziła z rodziny o wielkich tradycjach patriotycznych. Jej pradziadek Walenty Miklaszewski był wybitnym prawnikiem, czołowym przedstawicielem polskiej szkoły prawa karnego, dziadek był lekarzem i publicystą. Ojciec, żołnierz Armii Krajowej zginął w obozie na Majdanku. Sama Marta Miklaszewska (ur. 1932) ukończyla Uniwersytet Warszawski. Była dziennikarką, działała w opozycji demokratycznej. W stanie wojennym została zwolniona z pracy z zakazem publikacji. Pisała w wydawnictwach podziemnych. Po 1989 roku związana głównie z Tygodnikiem Solidarność. W swojej karierze dziennikarskiej publikowała też m. in. w Prawie i Życiu, Kurierze Polskim, tygodniku Literatura. W czerwcu 2006 została przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Mężem Marty Miklaszewskiej – Olszewskiej był mecenas Jan Olszewski – w czasie okupacji żołnierz Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego. W PRL obrońca w procesach politycznych, działacz opozycji, oskarżyciel posiłkowy w procesie zabójców bł. księdza Jerzego Popiełuszki. W 1991 roku po pierwszych wolnych wyborach do Sejmu Jan Olszewski stanął na czele rządu. Zmarł w lutym 2019 roku. (az).

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img