poniedziałek, 15 lipca, 2024

Wielki Tydzień i epidemia. Kuria odpowiada na pytania

Jak się wyspowiadać, korzystać ze mszy świętej, jak wreszcie będzie wyglądać Wielki Tydzień i Wielkanoc w trakcie pandemii koronawirusa? Kuria Warszawsko-Praska odpowiada na najczęstsze pytania zadawane przez wiernych.

fot. Adrian Grycuk/Wikipedia By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37833801

Do kiedy jest dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej?

Dyspensa obowiązuje do odwołania. Polecamy transmisje Mszy Świętych za pośrednictwem środków społecznego przekazu.

Czy I Komunie Święte odbędą się w planowanych wcześniej terminach?

Planowanie i organizowanie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej dzieci klas trzecich będzie uzależnione od aktualnej sytuacji epidemicznej oraz wytycznych władz państwowych i kościelnych. Proboszczowie w swoich parafiach w uzgodnieniu z rodzicami będą decydować o terminie uroczystości.

Czy będzie poświęcenie palm w Niedziele Palmową?

W związku z epidemią obrzęd pokropienia palm wodą pobłogosławioną nie odbędzie się.

Jak w tym czasie mogę skorzystać ze spowiedzi?

W każdej parafii za umożliwienie skorzystania z sakramentu pojednania odpowiada proboszcz. Biskup Romuald Kamiński w komunikacie przypominał, że:

 

Należy unikać wszelkich nadużyć związanych z sakramentem pojednania, a szczególnie:

 

  1. Nie wolno w sposób nieuprawniony korzystać z rozgrzeszenia ogólnego,

 

  1. Nie jest możliwa spowiedź przez środki komunikacji elektronicznej (telefon, komunikator internetowy itp.)

 

  1. Chociaż właściwym miejscem spowiedzi jest konfesjonał, to w obecnej sytuacji spowiedź może odbywać się poza konfesjonałem (w kościele, kaplicy, zakrystii, w salce parafialnej lub innym godnym miejscu, pozwalającym zachować prywatność i bezpieczeństwo zdrowia).

 

A także:

 

Ważną sprawą pozostaje sprawowanie sakramentu pokuty i adoracja Najświętszego Sakramentu. Duszpasterze poinformują wiernych o godzinach i zasadach odbywania spowiedzi. Ułatwieniem może być umówienie się drogą telefoniczną lub mailową na spowiedź, by uniknąć nadmiernej liczby osób.

 

UWAGA: Konfesjonał, używany jak dotychczas, w obecnym stanie epidemii powinien być dezynfekowany po każdym penitencie. Zważywszy na to, że wymóg ten może okazać się zbyt trudny, dlatego zalecane jest korzystanie z miejsc bardziej otwartych (kaplicy, salki, ławek wewnątrz lub na zewnątrz świątyni, itp.), z zachowaniem wszystkich innych zaleceń.

 

Co zrobić jeśli w mojej parafii Triduum Paschalne odbywa się bez udziału wiernych?

Należy skorzystać z dyspensy i uczestniczyć we Mszy Świętej za pośrednictwem środków społecznego przekazu.

Jak uczestniczyć we Mszy Świętej lub modlitwie za pośrednictwem mediów?

Należy zachować godną postawę ciała, skupienie ducha na słuchaniu Ewangelii i zatroszczyć się o odpowiednie okoliczności zewnętrzne – nie wykonujemy w tym czasie innych czynności.

Czy w czasie epidemii mogą odbywać się chrzty, śluby, pogrzeby?

Mogą, przy zachowaniu stosownych ograniczeń wyznaczonych z uwagi na epidemię. Odpowiedzialnym za przestrzeganie obowiązujących norm jest proboszcz parafii lub/i ksiądz sprawujący posługę.

Czy będzie święcenie pokarmów?

W tym roku błogosławieństwo nad pokarmami wielkanocnymi nie odbędzie się w kościołach. Zachęcamy do dokonania błogosławieństwa w domach, korzystając z modlitwy podanej na stronie internetowej Diecezji albo w zwykły sposób, odmawiając modlitwę przed jedzeniem.

Jak kontaktować się z Kurią i księżmi?

Od 18 marca Kuria pozostaje zamknięta. Pracownicy Kurii są dostępni drogą telefoniczną lub mailową, dane można sprawdzić w zakładce: Kuria. Osoby świeckie prosimy o kontakt w pierwszej kolejności z Księżmi Proboszczami Parafii miejsca zamieszkania.

Czy cmentarze są otwarte?

Zarząd Cmentarz Bródzieńskiego zdecydował o zamknięciu cmentarza w dniach 3–11 kwietnia zgodnie z aktualnymi wytycznymi. Decyzje dotyczące cmentarzy parafialnych podejmują proboszczowie, uwzględniając obowiązujące obostrzenia i zasady bezpieczeństwa.

(źródło: mat. pras. Diecezji Warszawsko-Praskiej)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img