poniedziałek, 15 lipca, 2024

Straszliwy wirus u bram stolicy. Zaatakuje przez Okęcie?

fpt. Freeimages.com

Nowy koronawirus , który pojawił się w Chinach i wywołuje potencjalnie śmiertelne zapalenie płuc, stanowi zagrożenie globalne. Zagraża też Polsce. W Warszawie szczególne środki ostrożności wdrożono na lotnisku Chopina na Okęciu.

Pod koniec grudnia informacje o pojawieniu się nowego koronawirusa przypominającego śmiertelną chorobę SARS zelektryzowały światową opinię publiczną. Wirus wywołuje chorobę, ciężkie zapalenie płuc. Najprawdopodobniej wyewoluował od zwierząt, konkretnie od węży.

Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przedstawia informacje dotyczące zachorowań na infekcje dróg oddechowych wywołanych nowym typem koronawirusa pochodzącym z Chin.

 

 

Jak podała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 21 stycznia 2020 r. zgłoszono ogółem 295 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków nowego zakażenia koronawirusem 2019-nCoV, w tym cztery zgony. Spośród zgłoszonych przypadków 291 pochodziło z Chin a 4 przypadki zgłoszono poza Chinami: 2 w Tajlandii, 1 w Japonii i 1 w Korei Południowej.

 

Pierwsze zachorowania powiązano z przebywaniem / pracą na targu ryb i owoców morza Seafood City w Wuhan, który został zamknięty w dniu 1 stycznia 2020 r. Jeden przypadek wykryto potem w USA, u pacjenta, który wrócił z Chin.

 

 

 

 

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, z których niektóre powodują choroby układu oddechowego u ludzi, a inne krążą wśród zwierząt, w tym wielbłądów, kotów i nietoperzy. Czasami koronawirusy zwierząt mogą ewoluować i infekować ludzi, a następnie rozprzestrzeniać się między ludźmi, tak jak obserwowano to w przypadku zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) i zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS)

 

Do zakażenia koronawirusami dochodzi drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub zwierzęciem.

 

Wirus wylęga się od 2 do 12 dni (średnio 7 dni), u wielu pacjentów rozwija ciężkie zapalenie płuc. U zgłoszonych osób wystąpiły takie objawy jak gorączka, kaszel i duszność oraz typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami w badaniach RTG klatki piersiowej.

 

Jak duże jest zagrożenie? Według cytowanych przez WSSE danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zagrożenie jest umiarkowane, choć istnieje:

W świetle aktualnie dostępnych informacji ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), stwierdzono, że:

 

1) Obecnie istnieje umiarkowane prawdopodobieństwo zakażenia obywateli UE/EOG odwiedzających Wuhan;

 

2) Istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia przypadków importowanych w krajach o największej liczbie osób podróżujących z/do Wuhan (tj. w krajach Azji).

 

3) Istnieje niskie prawdopodobieństwo wystąpienia przypadków importowanych w krajach UE/EOG, ze względu na mniejszy ruch ludzi podróżujących z/do Wuhan.

 

4) Przestrzeganie odpowiednich zasad zapobiegania i kontroli zakażeń w krajach UE/EOG (w szczególności w placówkach opieki zdrowotnej) oraz dowody wskazujące na ograniczone przenoszenie się wirusa między ludźmi, powodują, że ryzyko wystąpienia wtórnych przypadków w UE oceniane jest jako niskie.

 

W związku ze zbliżającym się 25 stycznia Nowym Rokiem w Chinach, wielu turystów będzie się przemieszczać różnymi środkami transportu. WHO wezwała władze kraju, społeczeństwo i wczasowiczów, aby byli czujni.

(Materiał zawiera obszerne fragmenty ze strony Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemoiologicznej, czytaj TUTAJ)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img