środa, 12 czerwca, 2024

Jak zabezpieczyć się przed zarazą?

A jak choroba przyjdzie do stolicy, lub jak jedziemy do Azji? Jak się zabezpieczyć? Główny Inspektor Sanitarny wydał komunikat

fot. freimages.com

Nowa, potencjalnie śmiertelna choroba, która zaatakowała w Chinach może trafić do Warszawy i Polski. W niebezpieczeństwie są też osoby, które wybierają się w podróż do Chin. GIS podaje jakie działania profilaktyczne należy podjąć w obronie przed wirusem.

Jak podaje GIS na swojej stronie, na dzień 22 stycznia 2020 r., odnotowano łącznie 448 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem (2019-nCoV).

 

Występowanie przypadków jest obecnie ograniczone głównie do miasta Wuhan Zanotowano również sporadyczne przypadki stwierdzenia zachorowań u osób powracających z miasta Wuhan do innych prowincji w Chinach oraz do innych krajów (Tajlandia, Japonia, Korea Południowa, USA). Odnotowano 9 przypadki zgonów. U 102 osób rozwinęła się ciężka postać choroby. W Chinach, 2 197 osób z bliskiego kontaktu z chorymi jest pod obserwacją, w tym 1 394 są wciąż pod obserwacją medyczną. W tej grupie znajduje się również 15 pracowników opieki zdrowotnej z Wuhan.

 

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

 

Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

 

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

 

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, że obecnie istnieje umiarkowane prawdopodobieństwo zakażenia podróżujących z krajów UE/EOG odwiedzających Wuhan.

 

Według doniesień medialnych, międzynarodowe lotnisko Wuhan Tianhe wdrożyło kontrolę pasażerów wylatujących z Wuhan w Chinach. Mierzona jest temperatura, a pasażerowie gorączkujący są obejmowani tymczasową kwarantanną.

 

Zalecenia dla podróżnych planujących podróż do Wuhan w Chinach:

 

unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,

unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,

unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,

przestrzeganie zasad higieny rąk,

przestrzeganie zasad higieny żywności,

podróżni z ostrymi objawami ze strony układu oddechowego, którzy przebywali w Wuhan powinni zgłosić się do lekarza i przekazać informację o historii podróży do tego miasta.

Ponadto, ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

 

Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną.

(Wiecej na stronie Głównego Inspektora Sanitatnego TUTAJ)

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img