czwartek, 24 października, 2024

Hipopotamicę bardzo bolało. Międzynarodowy zespół lekarzy usunął zęba

Międzynarodowy zespół wybitnych specjalistów pracował nad usunięciem zęba Pelagii. 38-letniej samicy hipopotama z warszawskiego ogrodu zoologicznego.

Usunięcie zęba u człowieka nie jest niczym przyjemnym dla pacjenta. A dla dentysty to spory wysiłek. Ale co w sytuacji, gdy pacjent waży dobrze ponad tonę i jest sędziwym hipopotamem nilowym? A właśnie taki zabieg przeprowadzili lekarze w warszawskim ZOO. Jak poinformowali pracownicy ogrodu na Facebooku, jakiś czas temu zauważyli u 38-letniej Pelagii problemy z pobieraniem pokarmu oraz zmiany w obrębie żuchwy. W sobotę, 3 czerwca zebrał się w ZOO międzynarodowy zespół lekarzy i specjalistów. Zbadali hipopotama, po czym uznali, że trzeba operować. Usunięcie zęba u takiej pacjentki jak Pelagia, jest ogromnym wyzwaniem- przyznają pracownicy ogrodu.

Poważne przedsięwzięcie

Jak informuje ZOO, „Specjaliści od immobilizacji dzikich zwierząt – Dr Cobus Raath oraz Dr Aleksandr Semjonov – podali Pelagii środki usypiające”. Minęło 20 minut – Pelagia zasnęła. Wtedy lekarze przystąpili do dalszej pracy. Najpierw zrobili zdjęcie RTG. Dr Gerhard Putter z Dr Katarzyną Jodkowską zbadali jamę ustną hipopotamicy. „Lekarze wybrali jeden z zębów, który trzeba było usunąć. Druga część (zabiegu – red.) obejmowała ekstrakcję zęba. Proces był skomplikowany, długi i wymagał od wszystkich nie lada wysiłku. Po upewnieniu się, że cały ząb wraz z korzeniami został usunięty, zabezpieczono ubytek specjalnym opatrunkiem, który mamy nadzieję pozostanie tam na tyle długo, by zabezpieczyć powstałą lukę i wspomóc proces gojenia” – czytamy we wpisie.

ZOO apeluje o ciszę podczas rekonwalescencji

„Podczas całego zabiegu Dr hab. Magdalena Garncarz monitorowała pacjentkę kardiologicznie oraz przeprowadziła badanie, chociaż nie było to łatwe. W trakcie zabiegu udało się również pobrać krew. Dr Agnieszka Czujkowska, lek. wet. Marta Gałązka oraz lek. wet. Katarzyna Miazga z Lecznicy Weterynaryjnej Warszawskiego ZOO cały czas czuwały nad przebiegiem całej akcji.” – informuje ZOO. Po zabiegu i badaniach Pelagię lekarze wybudzili. Ale przez półtorej godziny jeszcze leżała, po czym wstała i ruszyła. „Początki były chwiejne, ale Pelagia udowodniła, że jest wyjątkowo silną hipopotamicą”. Pracownicy ogrodu proszą o ciszę podczas odwiedzin w pawilonie w hipopotamiarni. „Pelagia przez jakiś czas będzie przebywała w pawilonie Hipopotamiarni otoczona troską kochających Opiekunów, którzy pomogą jej dojść do siebie. Jeśli będziecie w środku, prosimy Was o ciszę i spokój, żeby nasza seniorka mogła spokojnie wrócić do zdrowia” – podsumowuje ZOO.

(źródło: ZOO/Facebook.com)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img