niedziela, 14 lipca, 2024

Jednak nie Bocheński? PiS przeciwko Trzaskowskiemu może wystawić byłą legionistkę

Danuta Dmowska-Andrzejuk i Tobiasz Bocheński – to dziś dwie potencjalne kandydatury Prawa i Sprawiedliwości w wyborach na prezydenta stolicy. Zdecydowanym faworytem jest urzędujący włodarz miasta, Rafał Trzaskowski. Kluczowe są jednak rozmiary zwycięstwa – czy będzie ono w pierwszej, czy drugiej turze. A wybory samorządowe są wstępem do elekcji prezydenta RP, która odbędzie się rok później.

Wybory samorządowe już w kwietniu, styczeń jest więc miesiącem ostatecznych przymiarek, wyboru kandydatów. A kampania ruszy pod koniec miesiąca. W stolicy sprawa jest jasna, jeśli chodzi o Koalicję Obywatelską – walkę o reelekcję już zapowiedział Rafał Trzaskowski. Urzędujący prezydent jest niekwestionowanym faworytem. Walczy jednak o rozmiary wygranej. Wygrana w pierwszej turze, ewentualnie miażdżące (np. 70 – 30 proc.) w drugiej, będzie sukcesem. I argumentem za startem w wyborach prezydenta RP. Druga tura z wygraną np. 55 – 45 proc. byłaby porażką. I to jest dziś cel głównej siły opozycyjnej, czyli Prawa i Sprawiedliwości. Partia, która miesiąc temu straciła władzę ma jednak zasadnicze dwa problemy. Po pierwsze – po zmianie rządu jest w rozsypce. Po drugie wciąż nie jest pewne, kto stanie do rywalizacji z Trzaskowskim. A możliwości jest kilka. Najbardziej prawdopodobne nazwiska to były wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński, czy była minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, pojawia się też nazwisko Sebastiana Kalety z Suwerennej Polski.

Kim są potencjalni kandydaci

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem wyżej stały akcje byłego wojewody. Ostatnio wzrosły notowania byłej minister sportu. Tobiasz Bocheński ma 36 lat, urodził się w Łodzi. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim. W roku 2019 został wojewodą łódzkim. A w kwietniu 2023 roku wojewodą mazowieckim. Zrezygnował po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska. Danuta Dmowska-Andrzejuk ma 41 lat, urodziła się w Warszawie. Ukończyła studia z zakresu wychowania fizycznego na warszawskiej AWF oraz architekturę wnętrz w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w stolicy. Była wyczynowym sportowcem, szpadzistką. Reprezentowała barwy Legii Warszawa, AZS AWF Warszawa, AZS AWF Katowice. Była reprezentantką Polski. Jej największym sukcesem jest indywidualne mistrzostwo Świata (2005) i drużynowe mistrzostwo Europy (2010) oraz drużynowe wicemistrzostwo Świata (2009) i dwa razy wicemistrzostwo Europy (2005 i 2009). W latach 2019-2020 była ministrem Sportu w rządzie Mateusza Morawieckiego. Ponownie ministrem sportu została też w roku 2023, w ostatnich tygodniach rządów PiS (tzw. rząd dwutygodniowy).

Kiedy wybory samorządowe?

W wyborach samorządowych najprawdopodobniej wystartuje też kandydat lewicy bądź lewicowych ruchów miejskich. Samo głosowanie odbędzie się w kwietniu. Cztery możliwe konstytucyjne terminy to 31 marca, 7, 14, 21 kwietnia. Jednak 31 marca to Wielkanoc, wyznaczenie wyborów na ten dzień jest praktycznie niemożliwe. W czerwcu czekają nas wybory europejskie, a w maju 2025 roku prezydenckie. Szerzej o prezydenturze Rafała Trzaskowskiego i jego potencjalnych konkurentach napiszemy w najbliższym wydaniu naszego magazynu.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img