poniedziałek, 15 lipca, 2024

Włodzimierz Karpiński na wolności. Kontrowersje wokół dwóch spraw

Włodzimierz Karpiński były minister Skarbu i sekretarz miasta Warszawy wyszedł na wolność. Decyzję na wniosek prokuratury zatwierdził marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Sprawa budzi kontrowersje. Na Karpińskim ciążą poważne zarzuty, wychodzi z aresztu, bo zostanie eurodeputowanym. Inna sprawa, że polityk PO w areszcie spędził aż 9 miesięcy. W normalnym państwie byłby dawno po procesie.

Karpiński jest podejrzany w sprawie afery śmieciowej w Warszawie, ciążą na nim zarzuty korupcyjne. Poważne, jednak może uniknąć procesu. W wyniku niewyobrażalnego zbiegu okoliczności zostanie eurodeputowanym. Krzysztof Hetman został posłem, kolejny kandydat z listy zmarł, a inny nie przyjął mandatu. Przypadł on Karpińskiemu, który funkcję eurodeputowanego przyjął. Na wniosek prokuratury marszałek Sejmu wyraził zgodę na opuszczenie aresztu przez polityka. W czwartek Włodzimierz Karpiński po 9 miesiącach opuścił celę. W sprawie jest szereg wątpliwości.

Kontrowersje budzi fakt, że osoba z zarzutami może zostać parlamentarzystą, zyskać immunitet. Nie mniejsze wątpliwości wywołuje działanie tzw. aresztu wydobywczego, czyli przetrzymywanie w celach ludzi bez wyroków miesiącami, nawet latami. W normalnej sytuacji Karpiński po trzech miesiącach aresztu powinien mieć proces, po którym albo sąd uznałby go za winnego i skazał na więzienie (bądź inną karę) albo uniewinnił. Przypadki aresztów wydobywczych dotyczą wielu sytuacji. Za rządów PiS najgłośniejszymi była sprawa Karpińskiego i innego polityka PO, Sławomira Nowaka. W czasach PO-PSL skrajnie długie areszty dla kibiców, na czele z Maciejem Dobrowolskim, który w areszcie spędził kilka lat. Okazał się niewinny. Za rządów SLD miały miejsce głośne procesy połączone z aresztowaniem przedsiębiorców. W „Nowym Telegrafie Warszawskim” postulowaliśmy niedawno zmianę prawa tak, by osoby skazane nie mogły objąć mandatu po kimś, a osobom podejrzanym nie przysługiwał immunitet. Pisaliśmy też o konieczności usprawnienia procesów i skończenia z aresztami wydobywczymi. Do sprawy będziemy wracać.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img