czwartek, 24 października, 2024

Grała Legia, grali rywale. 14 kolejka PKO BP Ekstraklasy

Przełamanie Legii, zwycięstwa Lecha i Pogoni, wysokie wygrane Rakowa i Jagiellonii. Dramatyczna sytuacja beniaminków. Dobiega końca czternasta kolejka PKO BP Ekstraklasy. Został mecz Górnika Zabrze z Cracovią, który nie wpłynie specjalnie na układ sił.

Legia Warszawa po ciężkim meczu wygrała w Radomiu z Radomiakiem 1:0. Przerwała fatalną serię porażek ligowych z rzędu. W czwartek mierzy się ze Zrijnskim Mostar w Lidze Konferencji Europy, w niedzielę z Lechem Poznań. Kolejorz pewnie pokonał zespół Ruchu Chorzów 2:0, bramki strzelili Mikael Ishak i Kristoffer Velde. Jak spisały się inne zespoły z czołówki?

Będzie następca Leszka Pisza?

Jagiellonia Białystok nie dała najmniejszych szans Stali Mielec, wygrywając przed własną publicznością 4:0 (2:0). W pierwszej połowie gole strzelali Kristoffer Hansen w 19 minucie, Bartłomiej Wdowik w 23 minucie z rzutu karnego. Bramka na 3:0 padła po samobójczym trafieniu Mateusza Matrasa w 79 minucie. Cztery minuty później sędzia podyktował rzut karny dla Jagiellonii. Po analizie VAR okazało się, że faul był, ale przed polem karnym. W białostockiej ekipie gra jednak Bartłomiej Wdowik, w wypadku którego rzut wolny jest wart prawie tyle, co „jedenastka”. I faktycznie – strzałem z wolnego nie dał szans bramkarzowi Stali, ustalając wynik na 4:0. Wdowik był powołany na ostatnie zgrupowanie reprezentacji, na kolejnym ma szansę na grę. W mediach nie brak spekulacji o transferze Wdowika. Być może zamiast błyskawicznego wyjazdu za granicę lepszą opcją byłoby przejście wcześniej do topowego klubu w Polsce, np. Legii gdzie byłby świetnym uzupełnieniem dla Patryka Kuna, i Pawła Wszołka na wahadłach.

Bartłomiej Wdowik ma jeszcze jeden atut. Wykonaniem stałych fragmentów gry przypomina Leszka Pisza. Przychodząc do Legii mógłby nawiązać do legendy z lat 90-ych. Na razie jednak wszelkie rozważania o transferze młodego wahadłowego to spekulacje. Wdowik gra w Jagiellonii, która niespodziewanie jest wiceliderem. Lider, prowadzony przez byłego trenera Legii Jacka Magierę wrocławski Śląsk, męczył się z ŁKS Łódź, ostatecznie pokonał beniaminka 2:1. Zdecydowanie bardziej okazałe zwycięstwo odniósł mistrz Polski. Raków Częstochowa, rozbił aspirujące do bycia w czołówce Zagłębie Lubin aż 5:0. Pogoń Szczecin wygrała w Niepołomicach z Puszczą 2:0. Piast Gliwice na ławce z kolejnym byłym szkoleniowcem Legii – Aleksandrem Vukoviciem – zremisował bezbramkowo z Koroną Kielce. Podział punktów to najczęstszy rezultat osiągany przez gliwiczan w bieżącym sezonie. Widzew Łódź przegrał z Wartą Poznań 0:1. W poniedziałek w ostatnim meczu czternastej kolejki Górnik Zabrze pokonał Cracovię 1:0. Liderem jest Śląsk. Podopieczni Jacka Magiery zgromadzili 30 punktów. Wicelider – Jagiellonia – punkt mniej.

Na drodze po tytuł i kto może polecieć w dół

Najniższy stopień podium zajmuje Lech, z 28 punktami. W niedzielę Kolejorz przyjedzie do Warszawy, na mecz z Legią. Obok starć z Widzewem, Górnikiem i derbów, właśnie potyczki z poznaniakami zasługują na miano klasyków. Broniący tytułu Raków (26 pkt.) jest czwarty, ma jednak mecz zaległy. Piąta Pogoń zgromadziła 25 punktów. Legia jest na miejscu szóstym, z 23. punktami. Podobnie jak Raków wicemistrzowie Polski mają mecz zaległy. I 3 punkty przewagi nad siódmym w tabeli Zagłębiem, które po klęsce w Częstochowie chyba oddala się od czołówki. Legia i Raków mają do rozegrania zaległe spotkania drugiej kolejki, z 29 i 30 lipca. W przypadku Legii zaplanowany na 30 lipca mecz wyjazdowy z Cracovią odbędzie się 20 grudnia. Dramatyczna jest sytuacja beniaminków. Wszystkie zespoły, które latem awansowały z I Ligi są na miejscach spadkowych. Puszcza jest szesnasta z dziesięcioma punktami. Siedemnasty Ruch ma punktów 8. Rolę czerwonej latarni pełni ŁKS, z zaledwie siedmioma punktami.