czwartek, 25 lipca, 2024

Odkrywają stary bruk. Tu będzie praska wersja Traktu Królewskiego

W ramach prac na praskiej ulicy Okrzei drogowcy odkrywają świetnie zachowany historyczny bruk. Ulica przed wiekami kończyła się ustawianymi czasowo, w okresie letnim mostami. Teraz znów się zakończy przeprawą pieszo-rowerową. I stanie się elementem osi, praską wersją Traktu Królewskiego, informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Ulica Okrzei przejdzie metamorfozę. Po otwarciu mostu pieszo-rowerowego, wraz z ulicą Ząbkowską, może stać się nową osią, praską wersją Traktu Królewskiego – opisuje Zarząd Dróg Miejskich. Jak podkreśla ZDM, w ramach projektowanej przebudowy drogowcy wykonali odkrywki, które ukazały zachowany w doskonałym stanie bruk wykonany z kamieni polnych. Dzięki temu mogą zaplanować wykorzystanie historycznej nawierzchni w projekcie – podkreśla ZDM. Trwają prace projektowe. Drogowcy wykonali pięć otworów w asfalcie na odc. Panieńska – Jagiellońska – przed skrzyżowaniem z Krowią, Sierakowskiego i Jagiellońską oraz za skrzyżowaniem z Wrzesińską i Sierakowskiego. W czterech z pięciu miejsc odkryli historyczny bruk wykonany z kamienia polnego, który zachował się w świetnym stanie. Bruk przykryty był ok. 15 cm warstwą asfaltu – być może właśnie dlatego pozostał niemal nienaruszony – podkreśla ZDM. I przypomina, że ulicę Okrzei dawniej nazywano Brukowaną, a następnie Brukową.
W II połowie XVIII i na początku XIX wieku, u wylotu ulicy powstawały budowano sezonowe mosty łyżwowe na płaskodennych łodziach. Posiadały one nawet własne oświetlenie oraz barierki. Na czas zimy je rozbierano, jednak w okresie wiosenno-letnim mieszkańcy mogli przedostać się na drugą stronę pieszo czy furmanką. Ostatnia konstrukcja, nazwana mostem Ponińskiego, przetrwała do 1806 roku. Zniszczyły je cofające się przed wojskami Napoleona Prusacy i Rosjanie – podsumowuje ZDM.
(źródło: ZDM, mat. pras.)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img