sobota, 26 października, 2024

Manchester Guardioli triumfuje! Szacun dla Interu

Manchester City wreszcie to zrobił. Drużyna Pepa Guardioli, od lat uważana za najlepszą na świecie zdobyła Puchar Mistrzów, wygrywając z Interem Mediolan 1:0. Końcówka była pełna emocji, włoski klub tanio skóry nie sprzedał. Ostatecznie obywatele mogli się cieszyć pierwszym w swojej historii trofeum za wygranie Ligi Mistrzów. A Pep Guardiola jako trener triumfował w tych rozgrywkach po raz trzeci.

Wcześniej dwa razy wygrywał Ligę Mistrzów z Barceloną. Potem nie miał szczęścia ani z Bayernem Monachium, ani z City. Dwa lata temu musiał uznać wyższość Chelsea. W tym roku Manchester triumfuje na wszystkich polach. Wygrał ligę angielską, krajowy puchar. A w półfinale Ligi Mistrzów w kapitalnym stylu pokonał Real Madryt. Królewscy w rewanżu nie istnieli.Przed spotkaniem było jasne, że jeśli Manchester City zagra na najwyższych obrotach to jest stuprocentowym faworytem. Rzecz w tym, że najwyższych obrotów nie wrzucił. Do przerwy gra była raczej przeciętna. Tylko raz, w 27 minucie w dogodnej sytuacji znalazł się Erling Haaland. Ale kapitalnie obronił Onana.

Strata  de Bruyne, decydująca 68 minuta

W 36 minucie kontuzji nabawił się reżyser gry „obywateli”, Kevin de Bruyne. Piłkarz musiał opuścić boisko. Zastąpił go Phil Foden. Po przerwie mecz był nadal dość spokojny. W 58 minucie przed szansą stanęli mediolańczycy. Ale strzał Lautaro Martineza kapitalnie obronił Ederson. Brak większychemocji wynagrodziły kibicom ostatnie minuty. W 68 minucie piłkę po akcji Bernardo Silvy wybili piłkarze Interu. Sprzed pola karnego mocnym strzałem po ziemi Onanę pokonał Rodri. Od tego momentu tempo spotkania przyśpieszyło. Mediolańczycy dążyli do wyrównania, podopieczni Pepa Guardioli nie rezygnowali z podwyższenia wyniku. Chwilę później piłkarze Interu trafili w poprzeczkę. Za chwilę podwyższyć na 2:0 mógł Foden. Tuż przed końcem wyborną sytuację miał Romelu Lukaku. Belg strzelał głową z piątego metra. Fenomenalnie odbił piłkę Ederson. Lukaku jeszcze przed końcem strzelał nad poprzeczką. Ostatecznie po dramatycznej końcówce Manchester City wygrał 1:0, zdobywając swój pierwszy w historii Puchar Europy za wygranie Ligi Mistrzów.

Paradoksem spotkania jest  fakt, że w trakcie spotkania kilka błędów popełnił Ederson. Poza tym golkiper City  fatalnie wyprowadzał piłkę. Ale w kilku interwencjach ratował zespół. I to z tego zostanie zapamiętamy.