piątek, 20 września, 2024

W hołdzie podziemnej armii. 80 lat temu Związek Walki Zbrojnej przekształcił się w Armię Krajową

W niedzielę 13 lutego i w poniedziałek 14 lutego w Warszawie obchodzona jest 80. Rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Niedzielne obchody rozpocznie Msza św. w Katedrze Polowej Wojska w intencji poległych, zmarłych oraz żyjących żołnierzy Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. W  południe na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się uroczysty Apel Pamięci połączony z ceremonią złożenia wieńca od Narodu na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Podczas uroczystości weteran Armii Krajowej mjr Bogusław Nizieński przekaże na ręce żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów i Wojsk Obrony Terytorialnej, policjantów, strażników granicznych, harcerzy z ZHP i ZHR, strzelców oraz młodzieży szkolnej „Przesłanie Żołnierzy Armii Krajowej do młodego pokolenia Polaków”.

O  15:00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów przed pomnikiem Gloria Victis oraz na grobach dowódców ZWZ-AK: gen. dyw. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota”, gen. dyw. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, gen. bryg. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” oraz zmarłego tragicznie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ppłk. Czesława Justyna Cywińskiego. Ostatnim punktem niedzielnych obchodów będzie złożenie kwiatów na grobie Komendanta Głównego Związku Walki Zbrojnej gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego w podziemiach Archikatedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.Organizatorem uroczystości na pl. Piłsudskiego jest Ministerstwo Obrony Narodowej, auroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

13 lutego 2022 r., Warszawa

godz. 10:00 – Msza św., Katedra Polowa WP, ul. Długa 13/15

godz. 12:00 – Grób Nieznanego Żołnierza, pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego 1-3

godz. 15:00 – Cmentarz Wojskowy na Powązkach, ul. Powązkowska 43/45

godz. 17:00 – Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8

 

W poniedziałek 14 lutego br., w dniu 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, odbędą się ceremonie składania kwiatów przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

 

14 lutego 2022 r., Warszawa

godz. 10:00 – złożenie kwiatow pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, ul. Chopina 1

godz. 10:30 – złożenue kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, róg ul. Wiejskiej i ul. Matejki

godz. 12:00 – złożenie kwiatów pod tablicą  w hołdzie gen. Stefanowi Roweckiemu „Grotowi”, ul. Spiska 14

Czym była Armia Krajowa

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, która uważana jest za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

 

Korzenie Armii Krajowej sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 r. przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim na czele, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem rozbudowanego później Państwa Podziemnego. SZP została przekształcona w listopadzie 1939 r. w Związek Walki Zbrojnej. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie.

 

Kolejnymi dowódcami Armii Krajowej byli generałowie: Stefan Rowecki ps. Grot – do 30 czerwca 1943 r., Tadeusz Komorowski ps. Bór – do 2 października 1944 r., Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek – do 19 stycznia 1945 r. Dowódca AK podlegał Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych.

(źródło: UDSKiOR, mat. pras.)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img