poniedziałek, 15 lipca, 2024

Rok w diecezji Warszawsko-Praskiej. Podsumowanie i plany

 W wymiarze codziennej pracy duszpasterskiej mogę mówić o dużej satysfakcji. Wiele wspólnot w naszej diecezji, np. Domowy Kościół czy ruch Ekip Notre-Dame, rozwija się bardzo dynamicznie, zarówno w zakresie podejmowanych aktywności, jak i w liczbie zaangażowanych członków – powiedział podsumowując ubiegły rok Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński.

fot. NTW

Pasterz Diecezji Warszawsko-Praskiej podczas spotkania z dziennikarzami odniósł się także do problemów, które dotknęły w minionych miesiącach Kościół w Polsce.

– W ostatnim czasie w przestrzeni Kościoła towarzyszy nam większe napięcie. Wiemy, jakie są tego przyczyny. Odpowiedzią na kryzys są: uczciwa obecność pasterza pośród wiernych, posługa w konfesjonale, sakramenty i praca metodą małych kroków. Jako biskup powinienem znać problemy wewnątrz wspólnot w diecezji. Jeżeli wiem o trudnościach w poszczególnych parafiach, to mogę w każdej sprawie, poprzez rozmowę i bliską współpracę, szukać indywidualnych rozwiązań – podkreślił biskup Romuald Kamiński.

W rozpoczynającym się roku 2020 w Diecezji Warszawsko-Praskiej planowanych jest kilka ważnych inicjatyw. Jedną z nich jest kontynuacja Synodu Młodych. W najbliższych miesiącach odbędą się kolejne dwie sesje plenarne, w których młodzież będzie miała szansę przedstawić swoje postulaty dotyczące duszpasterstwa w diecezji. Dowodem dużego zainteresowania pracami Synodu jest wypełnienie anonimowej ankiety elektronicznej przez 1072 osoby.

Innym istotnym wydarzeniem będą sierpniowe obchody stulecia Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji na terenie diecezji odbędą się rocznicowe uroczystości w miejscach związanych z rokiem 1920. Zostanie wzniesiona również figura Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy przy powstającym w Radzyminie kościele pw. św. Jana Pawła II.

– Przez wiele lat Bitwa Warszawska i miejsce Matki Bożej w tym wydarzeniu były nieobecne w przestrzeni publicznej. Inicjatywa wotum wdzięczności w Radzyminie jest symbolem przywracania pamięci o Cudzie nad Wisłą

– zaznaczył biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Podczas spotkania biskup Romuald Kamiński omówił także statystyki dotyczące praktykowania wiary w diecezji oraz powołań kapłańskich. W ostatnich latach liczba osób uczęszczających na niedzielną Mszę Świętą utrzymuje się na poziomie ponad 30 proc. ogółu wiernych. W seminarium warszawsko-praskim w przeliczeniu na 100 księży diecezjalnych kształci się 10 alumnów. Jest to jeden z najlepszych wyników pośród diecezji Polsce.

(informacja pras. Diecezja Warszawsko-Praska www.diecezja.waw.pl)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img