czwartek, 24 października, 2024

Różnica klas. Polska przegrywa z Portugalią. Przebłyski były, szans nie

Portugalczycy w rocznice debiutu Michała Probierza nie dali szans Polakom na Stadionie Narodowym, wygrywając 3:1 w meczu trzeciej kolejki Ligi Narodów.

Przed meczem odbyła się uroczystość pożegnania wybitnych reprezentantów, Grzegorza Krychowiaka i Wojciecha Szczęsnego. Niestety ich następcy nie byli w stanie nawiązać wyrównanej walki z Portugalczykami. Choć początek był obiecujący. Biało-Czerwoni przycisnęli i stworzyli zamieszanie pod bramką rywali. Po chwili jednak goście przejęli inicjatywę. I już jej nie oddali. W 26 minucie Bruno Fernandez nie dał szans Łukaszowi Skorupskiemu. Jedenaście minut później, w 37 minucie Rafael Leão ograł Przemysława Frankowskiego, minął Oyedele oraz Walukiewicza, uderzył na bramkę. Trafił w poprzeczkę, ale dobitka Cristiano Ronaldo wpadła już do bramki. Było 0:2. Po przerwie obraz gry specjalnie się nie zmienił. Portugalczycy grali, a Biało-Czerwoni momentami próbowali coś skonstruować. Zmiana obrazu gry nastąpiła w końcówce. U gości opuścili boisko Ronaldo i Leão. W drużynie Biało-Czerwonych dużo ożywienia debiutujący Michael Ameyaw i przede wszystkim Kacper Urbański.

„Wejście smoka” Urbańskiego

Zawodnik Bolonii w 78 minucie kapitalnie wymienił piłkę z Piotrem Zielińskim, który pokonał Diogo Costę. Stadion oszalał, wydawało się, że wyrównanie i niezwykle cenny punkt jest realny. I Biało-Czerwoni rzucili się do ataku. W 88 minucie Michael Ameyaw padł w polu karnym. Sędzia nie dopatrzył się rzutu karnego, a goście wyprowadzili zabójczą kontrę. Nuno Mendes zagrał w pole karne. Piłkę wybił Jan Bednarek, niestety na tyle pechowo, że władował piłkę do swojej bramki. Gol samobójczy ostawił wynik meczu na 1:3. Obiecujący początek, przebudzenie w końcówce to za mało, by stawić czoła potędze, jaka jest Portugalia. Niestety, widać przepaść w porównaniu do zespołu Adama Nawałki, który w 2016 rzutami karnymi przegrał z Portugalią walkę o awans do półfinału Mistrzostw Europy we Francji. Tamten mecz był wyrównany, a Portugalczycy zdobyli potem mistrzostwo Europy. Teraz przy odrobinie szczęścia byłby remis, ale nie byłby to wynik sprawiedliwy. Goście byli o dwie klasy lepsi.

Sytuacja w „polskiej” grupie

Polacy rozegrali trzy mecze w obecnej edycji Dywizji A Ligi Narodów. Wygrali 3:2 w Glasgow ze Szkocją, ulegli 0:1 Chorwacji w Osijeku i w sobotę 1:3 Portugalii. We wtorek, 15 października podejmą Chorwatów. Po trzech meczach w Lidze Narodów Biało-Czerwoni mają na koncie trzy punkty. Chorwaci, którzy dość szczęśliwie pokonali Szkocję 2:1, zajmują drugie miejsce, mają 6 punktów. Liderem jest Portugalia, która ma komplet 9 punktów. Dwa pierwsze miejsce w grupie Ligi Narodów dają pewne utrzymanie w Dywizji A, awans do ćwierćfinału i pierwszy koszyk w eliminacjach Mistrzostw Świata. Miejsce trzecie (teraz w przypadku Polaków najbardziej prawdopodobne) daje grę w barażu o utrzymanie w dywizji A z zespołem z drugiego miejsca w grupie Dywizji B. I przy korzystnym układzie szanse na baraż, w razie niepowodzenia w eliminacjach (jeżeli drużyny z lepszym bilansem uzyskają przynajmniej awans do barażu w kwalifikacjach). Ostatnie miejsce w grupie to spadek do Dywizji B.

Polska – Portugalia 1:3 (0:2)

0:1 Bernardo Silva 26’
0:2 Cristiano Ronaldo 37’
1:2 Piotr Zieliński 78’
1:3 Jan Bednarek 88’ (s)

Polska: Łukasz Skorupski – Przemysław Frankowski, Sebastian Walukiewicz (46’ Jakub Kiwior), Jan Bednarek, Paweł Dawidowicz, Nicola Zalewski (76’ Michael Ameyaw) – Sebastian Szymański (84’ Krzysztof Piątek), Maxi Oyedele (66’ Jakub Moder), Piotr Zieliński – Karol Świderski (76’ Kacper Urbański), Robert Lewandowski.

Portugalia: Diogo Costa – Diogo Dalot, Rúben Dias, Renato Veiga, Nuno Mendes – 14. Pedro Neto (82’ Nélson Semedo), Rúben Neves, Bruno Fernandes (90’ Otávio), Bernardo Silva (90’ Samú Costa), Rafael Leão (64’ Francisco Trincão) – Cristiano Ronaldo (63’ Diogo Jota)