Nieuwaga, niesprawny sprzęt rolniczy, ale też upał – to tylko niektóre czynniki ryzyka podczas prac rolniczych. Policja apeluje o ostrożność, by nie dochodziło do tragedii takich jak kilka dni temu na Mazowszu, gdzie starszy pan zginął pod własnym ciągnikiem.
Niebawem żniwa. Dla rolników czas wytężonej pracy, plonów. Niestety, swoje żniwo zbiera także śmierć. Bo w trakcie prac polowych dochodzi do szeregu czasem bardzo groźnych wypadków. Nie tylko w czasie żniw. Do potwornej tragedii doszło ostatnio w czwartek, 16 maja w Ułtowie, w powiecie płockim. Jak informuje mazowiecka policja, podczas prac polowych zginął 75-letni mieszkaniec powiatu płockiego. Według wstępnych ustaleń senior zjechał ciągnikiem do zbiornika wodnego. Wypadł z pojazdu, który go przygniótł. Na miejsce przyjechała policja i pogotowie ratunkowe. Niestety, życia starszego pana nie udało się uratować. Po tragedii na miejscu czynności wykonywali funkcjonariusze pod nadzorem prokuratora. Zabezpieczyli ślady i dokumentację, która pomoże wyjaśnić przyczyny i okoliczności tego tragicznego zdarzenia – relacjonuje policja. Apeluje o rozwagę oraz zachowanie szczególnej ostrożności zarówno podczas wykonywanych prac, jak i przy obsłudze maszyn rolniczych. To szczególnie istotne w kontekście zbliżających się żniw i czasu wakacyjnego, gdy w gospodarstwach będzie też sporo dzieci i młodzieży.
Zasady bezpieczeństwa prac polowych
Mazowiecka policja przypomina kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, które należy zachować w czasie prac polowych. Jeśli jesteśmy rolnikami, przede wszystkim użytkujmy tylko sprawne maszyny i urządzenia. Wyposażone w osłony i zabezpieczenia ruchomych części, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz sygnalizację świetlną. Prawidłowo zabezpieczajmy maszyny i urządzenia podczas pracy i postoju. Używajmy maszyn wyposażonych w mocne i dobrze zamontowane drabinki oraz schodki wejściowe do kabin, przyczep i na pomosty. Wchodźmy i schodźmy drabinkami i pomostami przodem do maszyny. Nie przewoźmy ludzi na przyczepach, błotnikach ciągników. Także w nieprzystosowanych do tego celu kabinach ciągników, na zaczepach, pomostach i ładunkach. Zabezpieczmy przewożony ładunek objętościowy przed upadkiem i osunięciem ze środka transportu. Zapewnijmy właściwą opiekę dzieciom oraz wydzielmy im specjalne miejsce do zabawy, z dala od miejsca wykonywania pracy w gospodarstwie. Stosujmy przerwy w pracy na odpoczynek i regenerację sił. Ograniczmy ekspozycję ciała na działanie słońca i wysokich temperatur – podsumowuje mazowiecka policja.