czwartek, 19 września, 2024

Legia tuż za podium, ale dystans zmniejszony. Tabela po inauguracji Ekstraklasy

Legia Warszawa po wygranej z Ruchem w Chorzowie na chwilę wróciła na podium, ale po weekendowych meczach jest już na czwartym miejscu. Jednak rywale – liderujący wrocławski Śląsk oraz broniący tytułu Raków Częstochowa stracili punkty. W efekcie strata do lidera wynosi 6 punktów, dystans na pewno do odrobienia.

W piątkowy wieczór legioniści wygrali na Stadionie Śląskim z Ruchem Chorzów 1:0 po bramce Marca Guala w 56 minucie. Grą nie zachwycili, ale kontrolowali spotkanie i co najważniejsze zainkasowali cenne trzy punkty. Na moment wskoczyli na podium PKO BP Ekstraklasy. W weekend spadli na czwarte miejsce, ale mimo to kolejka ułożyła się dobrze w kontekście całego sezonu i walki o mistrzostwo Polski.

Śląsk i Raków tracą punkty

Trzecią pozycję piłkarze Kosty Runjaicia stracili, ponieważ swoje spotkanie wygrał poznański Lech. Po bramkach Filipa Szymczaka w 3 i Radosława Murawskiego w 72 minucie Kolejorz pewnie pokonał na własnym stadionie Zagłębie Lubin 2:0. Swój mecz wygrała też druga do tej pory Jagiellonia Białystok, w pokonanym polu zostawiając Widzew. Bramki dla Jagi w Łodzi strzelali Afmico Pululu, Dominik Marczuk i Jesus Jimaz, dla gospodarzy Bartłomiej Pawłowski. Przy czym białostoczanie objęli prowadzenie w 9 minucie, Widzew wyrównał dwie minuty później. Marczuk dał gościom prowadzenie w 33 minucie a Jimaz ustalił wynik meczu w minucie 50. Swoje spotkanie przegrał dotychczasowy lider, wrocławski Śląsk. Podopieczni Jacka Magiery ulegli przed własną publicznością Pogoni Szczecin 0:1 (wynik spotkania ustalił Fredrik Ulvestad w 72 minucie). Niespodziewanie rozgrywająca domowe mecze w Grodzisku Wielkopolskim Warta Poznań pokonała mistrza Polski, Raków Częstochowa 2:1. Dla gospodarzy trafili Kajetan Szmyt oraz Stefan Savić, dla gości Bartosz Nowak z rzutu karnego.

Cracovia gromi, a Jagiellonia liderem

W pozostałych spotkaniach Cracovia rozbiła Radomiak aż 6:0, Górnik Zabrze wygrał w derbach Śląska z Piastem Gliwice 3:1 (cudowny gol Lucasa Podolskiego). Stal Mielec pokonała Puszczę Niepołomice 2:1. Po weekendowych meczach liderem tabeli jest Jagiellonia Białystok. Podopieczni Adriana Siemieńca mają 41 punktów, tyle samo co Śląsk, ale lepszą różnicę bramek i bilans bezpośrednich pojedynków. Jesienią Jaga ograła Śląsk aż 4:0. Trzeci jest Lech Poznań z 36 punktami. O jedno „oczko” mniej ma Legia. Strata sześciu punktów do lidera na tym etapie rozgrywek jest do odrobienia. Piąte miejsce zajmuje szczecińska Pogoń. Portowcy zgromadzili 33 punkty. Broniący tytułu Raków Częstochowa ma 32 punkty, ale jeden mecz zaległy. Na dole tabeli gęsto. W strefie spadkowej są Korona Kielce (gra w poniedziałek z ŁKS), Ruch Chorzów i Łódzki Klub Sportowy. Zagrożone degradacją są też jednak w zasadzie wszystkie zespoły poniżej 10 miejsca w tabeli. Puszcza Niepołomice, Widzew Łódź, Warta Poznań, Radomiak, Piast Gliwice.

TABELA PKO BP EKSTRAKLASY PO 20 KOLEJKACH

Msc – miejsce, M. – rozegrane mecze, Pkt. – zdobyte punkty, Br. – bramki strzelone-bramki stracone, (M) – mistrz Polski, (P) – zdobywca Pucharu Polski, (b) – beniaminek (drużyna, która w poprzednim sezonie awansowała do Ekstraklasy)