czwartek, 19 września, 2024

Ósemka po raz pierwszy. O 3 miejsce po raz ostatni. Euro’80 we Włoszech

Dla Niemców był to etap skutecznej wymiany pokoleniowej, utrzymania w europejskiej czołówce. Z kolei dla Belgów początek pierwszej medalowej ery w ich historii. Włosi zaliczyli dopiero preludium przed wielkim triumfem dwa lata później, zaś dla Czechosłowacji oraz Holandii ten turniej był łabędzim śpiewem. Euro’80 to pierwsze Mistrzostwa Europy z ośmioma, nie czterema drużynami. I ostatnie z meczem o trzecie miejsce. Odbyły się w dniach 11-20 czerwca 1980 roku we Włoszech.

Włosi, jako gospodarze byli zwolnieni z udziału w kwalifikacjach. Dwie federacje – Albania i Liechtenstein odmówiły startu w eliminacjach. W efekcie wzięło w nich udział 31 zespołów podzielonych na 7 grup, cztero i pięcio zespołowych. Awans wywalczali jedynie zwycięzcy grup. Na Euro awansowały drużyny Anglii (pierwszy turniej od dekady). Belgii, Hiszpanii, Holandii (z grupy m. in. z Polską)., Czechosłowacji, Grecji oraz Republiki Federalnej Niemiec. Tytułu broniła drużyna Czechosłowacji.

Pierwszy raz osiem zespołów

Osiem drużyn w samych finałach podzielono na dwie grupy po 4 zespoły. Regulamin (jedyny raz w historii Euro) wyglądał w ten sposób, że zwycięzcy grup grali w finale o mistrzostwo. Wicemistrzowie grup mierzyli się w pojedynku o trzecie miejsce. W grupie A znalazły się broniąca tytułu Czechosłowacja i aktualny wicemistrz Europy, RFN. Wicemistrz Świata – Holandia i Grecja. Grupę B tworzyli gospodarze – Włosi. A także Belgowie, Anglicy i Hiszpanie. W meczu otwarcia Czechosłowacja przegrała z RFN. Decydującą bramkę zdobył w 57 minucie Karlheinz Rummenige. W drugim spotkaniu Holendrzy męczyli się z Grekami. Zwyciężyli 1:0 po trafieniu Cornelisa Kista z rzutu karnego. W grupie B padły 2 remisy. Belgii z Anglią 1:1. Prowadzenie Synom Albionu dał Raymond Wilkins w 26 minucie, trzy minuty później wyrównał Jan Ceulemans. W spotkaniu Włochów z Hiszpanami bramki nie padły. Druga kolejka to przede wszystkim emocjonujące starcie Niemców z Holendrami.

Podopieczni Juppa Derwalla prowadzili do przerwy 1:0, w drugiej połowie po 65 minutach już 3:0. Wszystkie bramki dla RFN zdobył Klaus Allofs. Holendrzy podjęli jednak walkę. Najpierw Nicolaus Rep z rzutu karnego trafił na 1:3, a w 85 minucie Wilhelmus van der Kerkhof zdobył kontaktową bramkę. Wicemistrzom Świata nie udało się jednak wyrównać. Grecy ulegli Czechosłowakom 1:3. W grupie B Belgowie, po bramkach Erica Geretsa oraz Juliena Coolsa pokonali Hiszpanów 2:1. Bramkę dla a Furii Roja zdobył Quini. Reprezentacja Włoch wygrała z zespołem Anglii 1:0. Jedyną bramkę uzyskał dla gospodarzy Marco Tardelli w 79 minucie. W ostatniej kolejce grupy A padły remisy. 1:1 w starciu Holandii i Czechosłowacji (bramki Zdenek Nehoda dla obrońców tytułu oraz Cornelis Kist dla wicemistrzów Świata. W meczu Grecji z RFN nie było bramek. W grupie B Anglia po bramkach Trevora Brookinga oraz Anthony’ego Woodcocka pokonała Hiszpanię 2:1 (gola dla Hiszpanów z rzutu karnego zdobył Dani.

Hrubesch daje wygraną

Włosi bezbramkowo zremisowali z Belgami. W finale spotkali się zwycięzcy grup, reprezentacje RFN oraz Belgii. Drużynę niemiecką po niezbyt udanym mundialu w Argentynie przejął Jupp Derwall. Przeprowadził zmianę pokoleniową, po której Niemcy znów stali się światową czołówką. Belgowie odnieśli pierwszy wielki sukces w historii swojej reprezentacji. O 3 miejsce zagrali gospodarze, Włosi oraz broniący tytułu Czechosłowacy. Spotkanie było historyczne z dwóch powodów. Po pierwsze był to ostatni mecz o trzecie miejsce w historii Euro. Po drugie, po bramkach Ladislava Jurkemika oraz Francesco Grazianiego padł remis 1:1. Dogrywka nie przyniosła rezultatu. I do historii przeszedł konkurs rzutów karnych. Ich wynik to aż… 9:8 dla drużyny Czechosłowacji. Bohaterem finału był grający w tym czasie w Hamburger SV napastnik Horst Hrubesch. Najpierw w 10 minucie dał Niemcom prowadzenie. W 75 minucie wyrównał z rzutu karnego René Vandereycken. Jednak w 88 minucie ponownie Hrubesch ponownie trafił do siatki, ustalając wynik spotkania na 2:1.

Różne losy bohaterów Euro

Różnie potoczyły się losy drużyn biorących udział we włoskim turnieju. Piłkarze RFN pod wodzą Juppa Derwalla zdobyli złoto, a dwa lata później zostali wicemistrzami Świata. Wicemistrzowie Europy, Belgowie dwa lata później grali w grupie ćwierćfinałowej mundialu (to im hat tricka strzelał Zbigniew Boniek). Sześć lat później zostali czwartą drużyną Mistrzostw Świata. Dla Czechosłowacji trzecie miejsce było łabędzim śpiewem. Na mundialu w Hiszpanii w 1982 roku Czechosłowacy nie wyszli z grupy, a na turnieje Euro 84 i 88 oraz MŚ 86 nie zakwalifikowali się wcale. Na kilka lat z turniejów wypadli też Holendrzy. Włosi, dla których czwarte miejsce na rozgrywanym na własnych boiskach turnieju było porażką, za dwa lata zostali mistrzami Świata. W Mistrzostwach Europy 1984, 1988 i 1992 również brało udział osiem drużyn. Nie było już jednak meczów o trzecie miejsce. Zamiast finałów z udziałem zwycięzców grup były półfinały, w których grały po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy.