czwartek, 19 września, 2024

Od Paryża do… Paryża. Skrótowy przegląd po Igrzyskach

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu dobiegają końca. Nie były specjalnie udane dla Biało-Czerwonych. Na uwagę zasługuje oczywiście złoto Aleksandry Mirosław oraz wicemistrzostwo olimpijskie siatkarzy. Pierwszy medal drużynowy od 32 lat. Warto jednak przypomnieć oficjalne starty Polaków w historii. Oficjalnie pierwszy raz pod polską flagą nasi sportowcy wystartowali sto lat temu. Podczas Igrzysk w… Paryżu. Mieli cztery lata wcześniej, ale plany pokrzyżowała wojna z bolszewikami. Sportowcy poszli na front.

O startach polskich sportowców sprzed odzyskania niepodległości piszemy TUTAJ. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polacy mogli już startować na międzynarodowych imprezach pod własną flagą. Reprezentacja Polski miała wystąpić na Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii 1920 roku. Plany pokrzyżował wybuch wojny polsko-bolszewickiej. Sportowcy ruszyli na front. Wzięli za to udział cztery lata później w Igrzyskach w Paryżu 1924 roku.

Pierwsze starty i pierwsze medale

Biało-Czerwoni w pierwszym oficjalnym starcie w Igrzyskach zdobyli jeden medal srebrny i jeden brązowy. Srebro drużynowo zdobyli polscy kolarze torowi w wyścigu na cztery kilometry. Skład drużyny to Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz, Franciszek Szymczyk. Pierwszy indywidualny medal dla Polski wywalczył w jeździectwie Adam Królikiewicz na koniu Picador w konkursie skoków przez przeszkody. Po raz pierwszy wystąpili też piłkarze, jednak nie był to start udany. Ponieśli klęskę 0:5 w pierwszej rundzie z Węgrami. Cztery lata później, w Amsterdamie polscy sportowcy wywalczyli jeden medal złoty, jeden srebrny i jeden brązowy. Pierwszą złotą medalistką dla Polski została Halina Konopacka w lekkiej atletyce, konkretnie rzucie dyskiem. Srebro zdobyła reprezentacja jeźdźców w skoku drużynowym. A brąz również jeźdźcy w konkursie drużynowym WKKW. W drużynie wystąpił Karol Rómmel, który brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie w 1912 roku w barwach Rosji. Medale zdobyli też szabliści i czwórka ze sternikiem.

Droga na szczyt

Rok 1932 w Los Angeles to 7 medali dla Polski. 2 złote, 1 srebrny i 4 brązowe. Złoto wywalczyli lekkoatleci. Janusz Kusociński w biegu na 10 kilometrów i Stanisława Walasiewiczówna na 100 metrów. Z Igrzysk w Berlinie w roku 1936 przywieźli Polacy 6 medali. Trzy srebrne i trzy brązowe. Na uwagę zasługuje czwarte miejsce piłkarzy Józefa Kałuży. Był to jedyny sukces reprezentacyjnej piłki do czasów Kazimierza Górskiego. W pierwszych powojennych Igrzyskach w Londynie jedynym polskim medalistą był Aleksy Antkiewicz – wywalczył brąz w boksie. Na Igrzyskach w Helsinkach (1952) Polacy wywalczyli 1 złoto, 2 srebra, 1 brąz. W Melbourne w 1956 roku 1 medal złoty, 4 srebrne i 4 brązowe. Era wielkich sukcesów zaczęła się w latach 60. Kolejno Polacy wywalczyli w Rzymie w 1960 roku 4 medale złote, 6 srebrnych i 11 brązowych. Z kolei w Tokio w 1964 było już 7 medali złotych, 6 srebrnych i 10 brązowych.

Hegemonia

Meksyk 1968 to 5 medali złotych, 2 srebrne i 11 brązowych. Brąz zdobyły polskie siatkarki. Na Igrzyskach w Monachium w 1972 roku Biało-Czerwoni wywalczyli 7 złotych medali, 5 srebrnych i 9 brązowych. Złoto wywalczyli polscy piłkarze prowadzeni przez Kazimierza Górskiego. Szczytem w okresie PRL były Igrzyska Olimpijskie w Montrealu, gdzie Polacy zdobyli 7 medali złotych, 6 srebrnych, 13 brązowych. Aż trzy w dyscyplinach drużynowych. Złoto wywalczyli siatkarze Huberta Wagnera, srebro piłkarze Kazimierza Górskiego a brąz piłkarze ręczni Janusza Czerwińskiego i Stanisława Majorka. Igrzyska w Moskwie to 3 medale złote, 14 srebrnych i 15 brązowych. Władze PRL pod dyktando ZSRR przyłączyły się (jak wiele państw bloku komunistycznego) do bojkotu Igrzysk Los Angeles 1984 i polscy sportowcy nie wzięli udziału w zawodach. Seul 1988 to 2 medale złote, 5 srebrnych i 9 brązowych. W Barcelonie w roku 1992 Biało-Czerwoni wywalczyli 3 medale złote, 6 srebrnych i 10 brązowych.

Ostatnie starty

Wicemistrzami olimpijskimi w roku 1992 zostali piłkarze Janusza Wójcika. Mało kto zdawał sobie wtedy sprawę, że na kolejny medal w dyscyplinach drużynowych Polska poczeka aż do srebra siatkarzy w 2024 roku, czyli 32 lata. Bardzo dobre dla Biało-Czerwonych były Igrzyska w Atlancie (7 złotych medali, 5 srebrnych i 5 brązowych). Cztery lata później złotych medali było 6, srebrnych 5, brązowych 3. Jako porażkę przyjęto wynik w Atenach, gdzie Biało-Czerwoni zdobyli 3 medale złote, 2 srebrne i 5 brązowych. Igrzyska w Pekinie w roku 2008 to 4 medale złote, 5 srebrnych, 2 brązowe. A 2012 w Londynie 3 złote, 2 srebrne i 6 brązowych. Rio de Janeiro to 2 złote, 3 srebrne i 6 brązowych a w Tokio w pandemicznych Igrzyskach 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych. Siłą rzeczy w ograniczonym tekście wymieniliśmy jedynie pierwszych medalistów. Za tydzień podsumujemy występ Polaków w Paryżu oraz przypomnimy najwybitniejszych polskich medalistów Igrzysk Olimpijskich.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img