Nowy Telegraf Warszawski

środa, 23 kwietnia, 2025

My nie będziemy w stanie wojny, my już w nim jesteśmy. Nr 6 (106)

Ponura seria zabójstw staruszek w stolicy i seria napadów na domy na Mazowszu wywołała szok. Zdaniem nadkomisarza w st. spocz. Dariusza Lorantego można mówić o gwałtownym wzroście przestępczości, do lat 90., gdy skala ta osiągnęła apogeum, jest jeszcze bardzo daleko. Według eksperta wcale nie można być pewnym czy… w przypadku ataków na staruszki uda się udowodnić zabójstwa. Jeśli obrona wykaże, że sprawca chciał „tylko” ofiary zastraszyć, uniknie kary za zabójstwo. Jak przypomina Dariusz Loranty, słynny łomiarz w Warszawie zabił kilka osób, udowodniono mu tylko jedno zabójstwo. Rozmowa z nadkomisarzem Dariuszem Lorantym w magazynie „Nowy Telegraf Warszawski”. 

Diecezja Warszawsko-Praska pożegnała swego pierwszego ordynariusza, biskupa Kazimierza Romaniuka. Był wybitnym biblistą, a jego Biblia Warszawsko-Praska była pierwszym od 400 lat i tłumaczenia ks. Jakuba Wujka dokonanym przez jednego autora przekładem Biblii z oryginalnych języków na polski.

W magazynie „Nowy Telegraf Warszawski” także kolejny odcinek o historii prezydentury w Polsce. Trzecim prezydentem RP był Ignacy Mościcki. Zaczynał po przewrocie majowym, kończył przed czasem na początku II wojny światowej. Wybitny naukowiec, wynalazca, na początku uznawany za niemającego własnego zdania człowieka Józefa Piłsudskiego. Po śmierci marszałka włączył się jednak do twardej gry o władzę nad obozem sanacji. Człowiek wysokiej kultury, erudyta i… skandalista. Jego związek z prawie 30 lat młodszą żoną adiutanta byłby tematem rozgrzewającym nawet dzisiejsze, przywykłe do sensacji tabloidy. Dość wspomnieć, że sprawą związku Mościckiego zajął się sam papież, Pius XI. Ojciec święty, by uniknąć skandalu, unieważnił małżeństwo nowej partnerki prezydenta RP.

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami, kampania wchodzi w swój najgorętszy okres. Zdaniem eksperta mijanki nie będzie, to znaczy Sławomir Mentzen nie wyprzedzi Karola Nawrockiego, teraz poparcie dla Konfederacji osiągnęło szczyt. Poza tym kandydatowi szkodzi jednak zbyt ostre granie na antyukraińskim nastawieniu. Zabieganie o wyborców Konfederacji ze strony sztabowców Rafała Trzaskowskiego to stąpanie po cienkim lodzie. Widocznie uznano, że głosy lewicy i tak prezydent stolicy zdobędzie. O kampanii w magazynie „Nowy Telegraf Warszawski” rozmawiamy z doktorem Andrzejem Anuszem, politologiem z Instytutu Piłsudskiego.

***

Polska nie znajdzie się w stanie wojny, bo już w nim jest – mówi generał Waldemar Skrzypczak. Były dowódca wojsk lądowych twierdzi, że wojna hybrydowa także jest rodzajem starcia, a Rosjanie stosują ją wobec nas i będą eskalować. Ekspert uspokoił jednocześnie, że uderzenie typowo militarne na razie nie grozi.

Tych działań Trumpa usprawiedliwić się nie da. USA głosujące w ONZ z Rosją to fatalny prognostyk dla Europy – mówi Przemysław Miśkiewicz, działacz opozycji w PRL, lider stowarzyszenia Pokolenie, które od lat wspiera walczących z Rosją Ukraińców.

Kluczowe znaczenie dla Europy ma to, co dzieje się za naszą zachodnią granicą. W Niemczech trwają rozmowy sondujące nowej, wielkiej koalicji CDU/CSU-SPD. To trochę tak, jakby u nas o koalicji rozmawiały PiS z PO. Tymczasem w Niemczech tego typu sojusz był zawierany wielokrotnie. O sytuacji powyborczej w Niemczech piszemy w magazynie „Nowy Telegraf Warszawski”.

***

W eliminacjach Mistrzostw Świata 2002 roku numerem jeden był Jerzy Dudek, bramkarz Liverpoolu. A jednak przed meczem z Norwegią w Oslo tuż przed spotkaniem Jerzy Engel zdecydował się na wystawienie Adama Matyska, który wybronił nam mecz, ratował zespół w niewiarygodnych wręcz sytuacjach. A wygrana w Norwegii była milowym krokiem do pierwszego po 16 latach awansu Biało-Czerwonych na wielki turniej. Dlatego Łukasz Skorupski może być z uwagi na doświadczenie „jedynką”, jednak nie kimś, kto ma zaklepane bronienie. Mamy czterech wysokiej klasy golkiperów, o tym, który broni, powinna decydować dyspozycja dnia – mówi Mirosław Kuszczak, ojciec i menadżer byłego bramkarza Manchesteru United i reprezentacji Polski, Tomasza Kuszczaka.

Zamiast uśmiechać się z politowaniem i drwić z najsłabszego europejskiego pucharu należy się cieszyć, że są rozgrywki, w których polskie zespoły mogą zajść bardzo daleko. Dziś stawka w Lidze Konferencji jest jeszcze słabsza niż dwa lata temu, gdy Lech Poznań docierał do ćwierćfinału. Zamiast jednak kpić i deprecjonować wyniki polskich drużyn, należy im stawiać wymagania. Na przykład domagać się triumfu w całych rozgrywkach. Skoro nie idzie w Ekstraklasie, Legia powinna zagrać o pełną pulę w Europie. I spróbować Ligę Konferencji… wygrać. O tym wszystkim w magazynie „Nowy Telegraf Warszawski”.

DZIELNICA

Dokonał pierwszego tłumaczenie Biblii od czasów ks. Jakuba Wujka. Był pierwszym biskupem Warszawsko-Praskim. Pożegnanie bp. Kazimierza Romaniuka

MIASTO

Nie jest pewne, czy oprawca staruszek odpowie za zabójstwa (WYWIAD)

MAZOWSZE

Napadli na dom, gospodarzy związali i użyli paralizatora. Grozi im 20 lat więzienia. NOWE FAKTY

POLSKA

My nie znajdziemy się w stanie wojny, bo już w nim jesteśmy (WYWIAD)

Druga tura bez Nawrockiego? O co chodzi Hołowni? Sztab Trzaskowskiego stąpa po cienkim lodzie (WYWIAD)

Piłsudski kazał przerwać romans, on nie posłuchał. Zaszachował nawet papieża. Sanacyjny prezydent, co sanacji wyciął niebywały numer

EUROPA I ŚWIAT

Tak, jakby Polską rządził PO-PiS. W Niemczech wielka koalicja rywali to nic szczególnego. Rozmowy chadeków z socjaldemokratami

Tych działań Trumpa usprawiedliwić się nie da. USA głosujące w ONZ z Rosją to fatalny prognostyk dla Europy (WYWIAD)

SPORT

Skoro nie idzie w Ekstraklasie, Legia powinna zagrać o pełną pulę w Europie. I spróbować Ligę Konferencji… wygrać

„Wśród bramkarzy reprezentacji powinna być rywalizacja. O tym, kto broni decydować dyspozycja dnia”