Był wybitnym naukowcem, znawcą Biblii. Jako pierwszy po księdzu Jakubie Wujku sam jeden przetłumaczył Biblię z języków oryginalnych na polski. Jego Biblia Warszawsko-Praska była dziełem życia. Był też biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej. A gdy powstała Diecezja Warszawsko-Praska był jej pierwszym ordynariuszem (lata 1992 – 2004). W sobotę 1 marca w Katedrze św. Michała Archanioła i Floriana Męczennika odbyły się uroczystości żałobne ks. bp. Kazimierza Romaniuka.
„Cały dorobek naukowy zanurzony w modlitwie, poparty znajomością potrzeb ludu Bożego swój najcenniejszy owoc ukazał w postaci jednorodnego tłumaczenia Pisma Świętego, które – dla rozpoznania wśród innych dzieł – nosi tytuł Biblii Warszawsko-Praskiej. Po Jakubie Wujku – jezuicie – po 400 latach doczekaliśmy się nowego przekładu, uczynionego przez jednego tłumacza” – wspominał w homilii pogrzebowej obecny ordynariusz Warszawsko-Praski, bp Romuald Kamiński. Po mszy pogrzebowej uformowała się procesja. Jak relacjonuje Diecezja Warszawsko-Praska, procesja przeszła fragmentem ulicy Floriańskiej trumnę z ciałem biskupa. Procesja przeszła do zejścia do krypty w podziemiach Katedry Warszawsko-Praskiej. Obrzędom przy grobie przewodniczył abp Tadeusz Wojda SAC, który odmówił egzekwie za zmarłego. Biskup Romaniuk spoczął w krypcie, obok innego byłego ordynariusza DW-P, abp. Henryka Hosera. Dzień wcześniej odbyła się msza święta żałobna, którą odprawił metropolita warmiński abp Józef Górzyński, a homilię wygłosił biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej bp Rafał Markowski.
Największe dzieło biskupa
Faktycznie Biblia Warszawsko-Praska była życiowym dziełem zmarłego ordynariusza. To tłumaczenie wszystkich ksiąg biblijnych z języków oryginalnych na język polski. Pierwsze od XVI wieku dokonane przez jednego tłumacza. 400 lat temu przekładu Biblii dokonał ksiądz Jakub Wujek. Biblię Warszawsko-Praską bp Romaniuk ukończył po kilkudziesięciu latach pracy, jesienią 1997 roku. To rzecz jasna najważniejsze, choć nie jedyne dzieło w dorobku naukowym zmarłego biskupa. Jak przypomniała Diecezja Warszawsko-Praska bp Kazimierz Romaniuk jest autorem ponad 150 książek i tłumaczeń biblijnych (włączając w tę liczbę kilkanaście tłumaczeń na języki obce – włoski, niemiecki, francuski). Jego dorobek obejmuje też ponad 700 artykułów (publikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych), blisko 100 recenzji, relacji i wywiadów – przypomniała diecezja. Był wykładowcą w Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, gdzie wykładał Pismo Święte, był kierownikiem Katedry Teologii Biblijnej Nowego Testamentu. Współpracował z Akademią Teologii Katolickiej, gdzie był docentem, a potem profesorem Katedry Biblistyki Nowego Testamentu na wydziale Teologicznym – przypomniała kuria.
Walczył w Powstaniu, posługiwał w grochowskich parafiach
Kazimierz Romaniuk urodził się 21 sierpnia 1927 roku w Hołowienkach k. Sokołowa Podlaskiego. Jak przypomina Diecezja Warszawsko-Praska, w czasie wojny przyszły biskup mieszkał z rodziną w Warszawie, uczył się na tajnych kompletach. Po 1 sierpnia 1944 roku walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie w 1946 roku zdał maturę w Liceum Humanistycznym im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie i na studiach filozoficzno-teologicznych na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego. Magistrem został w 1951 roku. 16 grudnia 1951 roku w kościele Najczystszego Serca Maryi na Grochowie przyjął święcenia kapłańskie – informuje diecezja. Ksiądz Kazimierz Romaniuk posługiwał jako wikary w Raszynie, potem w parafii MB Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie. W latach 1971 – 1982 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego oraz Akademickiego Studium Teologii Katolickiej w Warszawie. Od 1982 był biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskie. Funkcję tę pełnił do 1992 roku, kiedy powstała Diecezja Warszawsko-Praska – przypomina kuria.
Pierwszy biskup Warszawsko-Praski
25 marca 1992 roku papież Jan Paweł II dokonał reformy administracyjnej Kościoła w Polsce. W wyniku zmian powstała Diecezja Warszawsko-Praska. Biskup Kazimierz Romaniuk został jej pierwszym ordynariuszem. Ingres do katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika miał miejsce 12 kwietnia, a do konkatedry MB Zwycięskiej – 24 maja 1992 roku. To właśnie czas bp. Kazimierza Romaniuka był okresem kształtowania się nowej diecezji. W roku 2004 biskup Romaniuk złożył na ręce Jana Pawła II rezygnację z uwagi na wiek. Po przejściu na emeryturę jako biskup senior przez pierwsze lata uczestniczył aktywnie w życiu diecezji. Zmarł 25 lutego w wieku 98 lat. Odszedł w 74. roku kapłaństwa, po 43 latach posługi biskupiej. W piątek odbyła się msza żałobna, a w sobotę 1 marca msza pogrzebowa. Biskup Kazimierz Romaniuk spoczął w krypcie w podziemiach Katedry Warszawsko-Praskiej. Obok spoczywa jego następca, trzeci biskup Warszawsko-Praski, abp Henryk Hoser.
(Źródło: Diecezja Warszawsko-Praska)