26 grudnia to w naszej tradycji drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. 26 grudnia w Kościele katolickim wspomina się św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę. Był on uczniem Jezusa. Za wyznawanie wiary stracił życie. W drugi dzień świąt przypominamy nasz archiwalny tekst.
Szczepan, jak zdecydowana większość pierwszych chrześcijan, z pochodzenia był Żydem. Zwierzchnikiem grupy nazywanej hellenistami. Odcinając chrystianizm od kultu jerozolimskiego, stworzył warunki do jego rozpowszechnienia. Pragnął zreformować judaizm poprzez powrót do jego korzeni (z wyjątkiem przykazań dotyczących świątyni i kultu ofiarnego). Zginął ok. 36 roku ukamienowany przez miejscową społeczność żydowską w Jerozolimie. „Wyrzucili go poza miasto i kamienowali, a świadkowie złożyli swe szaty u stóp młodzieńca, zwanego Szawłem. Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: «Panie Jezu, przyjmij ducha mego!» A gdy osunął się na kolana, zawołał głośno: «Panie, nie poczytaj im tego grzechu!» Po tych słowach skonał” – czytamy w Dziejach Apostolskich.
Jak wynika z opisu Dziejów Apostolskich, wśród oprawców – choć osobiście nie uczestniczył w zbrodni, a jedynie pilnował szat, był młodzieniec o imieniu Szaweł. Prześladowca chrześcijan, który później, w drodze do Damaszku oślepł i przeżył nawrócenie. Od tego czasu został nie tylko uczniem Chrystusa, ale też jednym z liderów Kościoła, już nie jako Szaweł, ale jako Paweł. Św. Paweł jest nazywany apostołem narodów. Z kolei św. Szczepan jest patronem archidiecezji wiedeńskiej, kamieniarzy, kucharzy i tkaczy. W Polsce nazwy aż 81 miejscowości pochodzą od jego imienia, np. Szczepanowice, Szczepanów. Jest świętym Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej.
Drugi dzień Bożego Narodzenia
Wspomnienie świętego Szczepana przypada 26 grudnia. To w tradycji drugi dzień Bożego Narodzenia. Ale tak naprawdę świąteczny charakter mają wszystkie dni po Bożym Narodzeniu – jest to tak zwana oktawa Bożego Narodzenia.Trwa ona osiem dni – kończy się w Nowy Rok, w święto Matki Bożej Rodzicielki. Potem nadal trwa okres Bożego Narodzenia. W jego trakcie przypada bardzo ważne święto – Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli. Okres Bożego Narodzenia kończy się w pierwszą niedzielę po Trzech Królach, czyli w niedzielę Chrztu Pańskiego. A tradycyjny czas bożonarodzeniowy w Polsce trwa jeszcze dłużej, do 2 lutego. Do tego czasu śpiewa się kolędy. 2 lutego przypada święto Matki Bożej Gromnicznej. Zaczyna się w Kościele okres zwykły.