Msza Święta zwana pasterką, zawsze odbywała się o północy, w nocy z Wigilii na pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Ostatnimi czasy zdarza się, że uroczysta msza, rozpoczynające Boże Narodzenie, odbywa się wcześniej. W tym roku, tak jak rok temu w konkatedrze na Kamionku pasterka rozpocznie się o 22.00, podobnie będzie w najmłodszej parafii Grochowa, pw. Świętej Rity z Cascii. Tradycyjnie o północy będzie pasterka przy pl. Szembeka. A w kościele MB Królowej Męczenników Pasterki będą dwie. Są parafie, gdzie jest ich jeszcze więcej.
Msza Święta zwana Pasterką rozpoczyna okres Bożego Narodzenia. Zazwyczaj odbywała się o północy, teraz zdarzają się jednak przypadki zmian godzin rozpoczęcia tej uroczystej mszy.
Inne godziny Mszy
Rok temu duże zaskoczenie wśród wiernych parafii Bożego Ciała na Kamionku wywołała zmiana godziny Pasterki. Zamiast o północy odprawiono ją o 22.00. w tym roku będzie podobnie. „Uroczystą Pasterkę odprawimy we wtorek, 24 grudnia, o godzinie 22.00, by jak najwięcej osób i starszych i dzieci mogło w niej wziąć udział” czytamy na stronie parafii. We wcześniejszych godzinach będzie też Msza Święta w parafii pw. św. Rity z Cascii przy Żupniczej. To najnowsza świątynia Grochowa. Zdania wiernych co do godzin Pasterki są podzielone. Jedni powołują się na tradycję i fakt, że zawsze ta uroczysta Msza była odprawiana o północy, co ma swój urok. Inni argumentują, że wcześniejsza godzina faktycznie może sprawić, że w pasterce weźmie udział więcej dzieci. A jak ktoś jest tradycjonalistą, zawsze może udać się do którejś z sąsiednich parafii, gdzie Pasterki są tradycyjnie o północy. Chociażby w kościele Najczystszego Serca Maryi przy pl. Szembeka.
Pasterka tradycyjna, lub wybór dla wiernych
Z kolei w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników przy al. Stanów Zjednoczonych są dwie pasterki. O godzinie 21.00 i tradycyjna o północy. Jak to wygląda w innych parafiach dekanatu grochowskiego? Tradycyjnie o północy Pasterka zacznie się w parafiach Gocławia: w kościele św. Patryka przy ulicy Rechniewkiego, św. Jana i Pawła na górce przy ul. Kapelanów Armii Krajowej, ojca Pio przy ul. gen. Fieldorfa Nila. O północy zacznie się też Pasterka w kościele Narodzenia Pańskiego na Witolinie, Nawrócenia Św. Pawła przy Kobielskiej. Także w kościele pallotynów Chrystusa Króla Pokoju przy ulicy Skaryszewskiej. Z kolei na Saskiej Kępie o północy rozpocznie się pasterka w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ulicy Nobla. Z kolei w parafii Miłosierdzia Bożego przy ulicy Ateńskiej odbędą się aż trzy Pasterki. O 20.00 w języku francuskim, o 21.00 po polsku, i tradycyjnie o północy, również w języku polskim.