Pomimo, iż postępuje laicyzacja, także dla osób niewierzących Boże Narodzenie to najpiękniejszy czas w roku. W kulturze naszego miasta, regionu, Polski ma charakter szczególny. I wielowymiarowy. (Z okazji Bożego Narodzenia przypominamy nasz archiwalny tekst).
Boże Narodzenie to dla katolików i chrześcijan w ogóle świętowanie narodzin Jezusa, wielkiej miłości. Dla sporej części niewierzących piękna tradycja. Świętować możemy w kościele, ale także celebrując rodzinne spotkania, ucztę kulinarną i kulturalną.
Wymiar religijny
Dla chrześcijan najważniejszy. W Betlejem (wg Ewangelii) urodziło się maleńkie dziecko, które było wcieleniem Boga. Synem Bożym. Maleńka miłość, która zeszła na świat, by zbawić wszystkich ludzi. Przezwyciężyć grzechy nas wszystkich. Również tych żyjących dziś, czy żyjących po nas. Maleńki Jezus urodził się w ubogiej szopie, bo dla świętej Rodziny nie było miejsca w gospodzie. Jako pierwsi oddali mu cześć ubodzy i nieokrzesani pasterze, a dopiero później Królowie/mędrcy ze Wschodu. A inny król Herod, chciał maleństwo zgładzić. W wymiarze religijnym święta te pokazują, że Bóg dał swojego syna. Że Syn ten cierpiał, zginął, dla wszystkich ludzi. Że władza tego świata, moc, truchleje, wobec maleńkiej i pokornej miłości Stwórcy.
Wymiar społeczny
Drugim wymiarem, który wiąże się mocno z pierwszym jest oczywiście wymiar społeczny, międzyludzki. Boże Narodzenie to czas, w którym pan i żebrak, król i nędzarz, polityk i więzień, są równi. Dlatego stawiamy dodatkowe nakrycie, nie zamykając się na nikogo. Dzielimy się opłatkiem. To czas pojednania, wzajemnego szacunku.
Wymiar polski
Nie należy zapomnieć o polskim wymiarze świąt. To, że nasze tradycje, jak miejsce przy stole, nawiązują też do powstańców, sybiraków, którzy w XIX wieku spędzali smutne święta setki kilometrów od domów. Wspominamy smutne święta okupacji, stanu wojennego, przymusowej emigracji. Ten wątek powinien też tego dnia wybrzmieć. I właśnie – w okresie świątecznym w czasie, gdy w całym kraju rozlewa się nienawiść, pamiętajmy o granicy. Zarówno o ludziach, którzy dziś pełnią tam służbę, jaki o tych, którzy zwiedzeni przez bandytę z Mińska marzną dziś w lasach na Wschodzie. Wyraziliśmy to jasno. Obrona granic nie może stać w sprzeczności ze człowieczeństwem. I można pogodzić niegodzenie się na niekontrolowane przerzucanie ludzi przez Łukaszenkę i Putina z działalnością humanitarną.
Wymiar rodzinny
Czas Bożego Narodzenia to także rodzina. Spotkania z najbliższymi. Wspomnienia tych, którzy odeszli na zawsze. To zapach piernika, choinki, prezenty. Zwyczajna dziecięca radość. Nie trzeba być wierzącym, by radość tę przeżyć.
Wymiar… kulinarny
Oczywiście święta to także wieczerza wigilijna, z dwunastoma (wg tradycji postnymi) potrawami. Przykładowe potrawy to zupa grzybowa, zupa owocowa, barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, smażony karp, ryba w galarecie, śledzie, łazanki, kluski z makiem, nugat, kutia.
Wymiar przyrodniczy
Święta to czas, w którym warto pomyśleć o naszych „braciach mniejszych”, czyli zwierzakach domowych. Na wsiach daje się specjalne – różowe bądź żółte – opłatki zwierzętom gospodarskim. A wg tradycji ten jeden jedyny raz mówią one ludzkim głosem. W miastach tej tradycji nie ma, ale warto, szczególnie w zimowe dni pamiętać o ptakach i wolnożyjących kotach, nakarmieniu ich. I oczywiście nie zapomnieć o prezencie dla domowego psiaka, czy kociaka!
Wymiar kulturowy
No i wreszcie – po kolacji możemy odśpiewać (bądź odsłuchać) kolędy. Następnego dnia – osoby wierzące to pewnik, ale i niewierzący – mogą odwiedzić szopki w świątyniach. Wierzący uczestniczą we Mszy Świętej (tego dnia w Kościele katolickim jest obowiązkowa).