Nowy Telegraf Warszawski

piątek, 18 kwietnia, 2025

Wpadła jedna z osób z grupy oszustów, która okradła starszą panią z Pragi. Policjanci zatrzymali… 13-letnią dziewczynkę

18 tysięcy 200 złotych straciła starsza pani z Pragi, która uwierzyła, że rozmawia przez telefon z policją. W poniedziałek funkcjonariusze zatrzymali osobę podejrzaną o udział w grupie. To 13-latka, która trafiła już do ośrodka wychowawczego.

Dramat mieszkanki Pragi-Północ rozegrał się pod koniec października br. Jak relacjonuje Komenda Stołeczna Policji, starsza pani odebrała telefon. Rozmówca podał się za policjanta. Oznajmił, że syn kobiety spowodował wypadek. Potrącił kobietę w ciąży, która straciła dziecko i może umrzeć. Według „policjanta” syn i synowa kobiety mieli przebywać w komisariacie przy ulicy Żytniej. By syn nie poszedł do więzienia, trzeba wpłacić kaucję – relacjonuje policja. Niestety, 73-latka uwierzyła. Powiedziała oszustowi, ile pieniędzy ma w domu i podała swój adres. Usłyszała, że po gotówkę zgłosi się sekretarka policjanta. Do tego czasu 73-latka nie mogła opuszczać mieszkania ani z nikim rozmawiać.

73-latka spakowała pieniądze w kwocie 18200 złotych w kopertę i reklamówkę. Gdy przyszła młoda dziewczyna, seniorka bez słowa przekazała jej pieniądze. Co gorsza, starsza pani uwierzyła też oszustom, że jej telefon jest zablokowany na 24 godziny. Dopiero po upływie tego czasu skontaktowała się z synem i zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Wtedy seniorka zgłosiła się na komisariat – relacjonuje policja. Sprawą zajęli się policjanci z Pragi-Północ. Namierzyli fałszywą sekretarkę, która odebrała pieniądze od starszej pani. Podejrzaną okazała się 13-letnia dziewczynka. Policjanci ustalili, że pod koniec listopada br. w podobnej sprawie dziewczynkę zatrzymywali już policjanci z Białegostoku. W ostatni poniedziałek tym razem stołeczni policjanci zatrzymali dziewczynę ponownie. Materiały zgromadzone w sprawie trafiły do Sądu Rodzinnego i Nieletnich. Sąd umieścił dziewczynę w ośrodku wychowawczym na 3 miesiące – podsumowuje policja.

„Nowy Telegraf Warszawski”, wydanie grudniowe

fot. Domena Publiczna