Nowy Telegraf Warszawski

piątek, 17 stycznia, 2025

Nie żyje Stanisław Tym. Niezapomniany Kaowiec z „Rejsu”, prezes Ryszard Ochódzki, aktor i scenarzysta kultowych filmów Stanisława Barei

Zagrał Ryszarda Ochódzkiego w filmie „Miś” Stanisława Barei, a także kontynuacjach: „Rozmowach Kontrolowanych” Sylwestra Chęcińskiego i najmniej udanym „Rysiu” własnego autorstwa. Odtwórca głównej roli w „Rejsie” Marka Piwowskiego. Współscenarzysta i aktor wielu filmów Barei. Felietonista. W wieku 86 lat odszedł Stanisław Tym.

Urodził się w Małkini Górnej, 17 lipca 1937 roku. Studiował chemię na Politechnice Warszawskiej, przetwórstwo na SGGW. Potem aktorstwo w PWST. Podjął współpracę ze Studenckim Teatrem Satyryków, współpracował też m.in. z kabaretami Owca, Dudek. W tym ostatnim napisał kultowy skecz Jana Kobuszewskiego, Wiesława Gołasa i Wiesława Michnikowskiego „Ucz się Jasiu”. Zagrał w kilku filmach już od lat 1959 roku, popularność przyniosła mu rola Kaowca (a naprawdę pasażera bez biletu) w filmie Marka Piwowskiego „Rejs” z 1970 roku. Rola w „Rejsie” przeszła do historii, jednak Stanisław Tym najbardziej znany jest z roli cynicznego oszusta, prezesa klubu sportowego Tęcza Ryszarda Ochódzkiego.

Po raz pierwszy w rolę tę wcielił się w „Misiu” (tam zagrał też sobowtóra prezesa, węglarza Stanisława Palucha). Już po śmierci Stanisława Barei ponownie pojawił się jako Ochódzki w reżyserowanym przez Sylwestra Chęcińskiego filmie „Rozmowy Kontrolowane”. Był tam też autorem scenariusza. Stworzył też trzecią część trylogii o Ochódzkim, „Rysia” (scenariusz i reżyseria), jednak to dwie pierwsze części zyskały miano kultowych. Tym u Barei wystąpił też w filmach „Nie ma róży bez ognia”, „Poszukiwany, Poszukiwana”, „Brunet wieczorową porą” (jedynie głos). „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”. W „Czterdziestolatku” Jerzego Gruzy zagrał robotnika Staśka, a w „Czterdziestolatku 20 lat później” eksperta. Był scenarzystą m.in. filmów „Brunet wieczorową porą” (pod pseudonimem Andrzej Kill), „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, „Miś”. Był autorem wielu skeczy kabaretowych, pisał felietony do „Wprost”, „Rzeczpospolitej”, „Polityki”. Ten ostatni tygodnik podał jako pierwszy informację o śmierci Stanisława Tyma. Aktor, scenarzysta i felietonista zmarł w wieku 87 lat.

(źródło: Wikipedia, „Polityka”)

„Nowy Telegraf Warszawski” 1-7 grudnia 2024

fot. ODH