Od niedzieli 1 grudnia sporo zmieniło się w funkcjonowaniu linii lokalnych w województwie mazowieckim. Zmiany objęły powiaty piaseczyński, legionowski, nowodoworski, wołomiński, miński, warszawski zachodni.
Trasy linii lokalnych na Mazowszu przeszły prawdziwą rewolucję. Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego na stronie Warszawski Transport Publiczny, zmiany były konieczne. Wynikają z faktu, że miejscowości aglomeracji warszawskiej cały czas się zmieniają i rozbudowują. Powstają tam nowe osiedla, którym należało zapewnić obsługę komunikacyjną. Jednocześnie chodziło o to, by trasy autobusów były optymalne i nie dublowały się. W ostatnią niedzielę, 1 grudnia zmiany weszły w życie. Część autobusów linii lokalnych kursuje częściej. Na linie, którymi podróżuje wielu pasażerów, przewoźnicy wysłali większe autobusy. Zmiany podyktowane są wnioskami gmin oraz propozycjami ZTM, opracowanymi podczas omawiania założeń do przetargów na obsługę linii lokalnych. Zmiany obejmą kilka powiatów. Piaseczyński, legionowski, nowodoworski, wołomiński, miński, warszawski zachodni – informuje ZTM/WTP. Tak jeżdżą linie lokalne w poszczególnych powiatach.
Powiat piaseczyński
Zmieniła się trasa autobusów linii L-1. Do tej pory okrążały one Cmentarz Południowy, a po zmianach jadą prosto ulicą Masztową. Na odcinku między cmentarzem a urzędem gminy w Lesznowoli trasa tej najstarszej linii lokalnej pokrywa się z trasą linii L-4. Jej autobusy podjeżdżają od południowej strony do nekropolii. Następnie jadą przez Łazy, Sękocin, Magdalenkę i Lesznowolę do Mysiadła. Autobusy L-4 od 1 grudnia dojeżdżają do osiedla Walendia, co umożliwiło mieszkańcom dojazd m.in. do stacji kolejowej Nowa Iwiczna. Zastąpiły linię L-3, która jeździ teraz prosto Al. Krakowską – informuje ZTM/WTP. Duże zmiany także na linii L14. Trasa łączy Kępę Okrzewską i Kępę Oborską z Konstancinem. Następnie autobusy tej linii jadą przez Kawęczynek, Słomczyn, Podłęcze i Górę Kalwarię do Czerska. Na wybranych kursach autobusy linii L14 podjeżdżają do Centrum Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornie. Z kolei utobusy linii L16 dojeżdżają tylko do Bielawy – informuje ZTM/WTP.
Piaseczno, powiaty legionowski i nowodworski
Jak podkreśla ZTM/WTP, autobusy linii L15 jadą z Gassów i Ciszycy przez Mirków, centrum Konstancina-Jeziorny, przez Obory, Słomczyn i Kawęczynek do Baniochy. W niedzielę 1 grudnia po raz pierwszy na trasę wyjechała też nowa linia L53. Łączy ona centrum Piaseczna z ulicą Energetyczną. Jedzie dalej przez Józefosław i Julianów do Chylic, zatrzymuje się przy szkole podstawowej. Autobusy L53 dojadą do ulicy Puławskiej, skąd „siedemsetkami” można dotrzeć do Warszawy. Przestaną kursować autobusy linii L21, L28 i L42 – informuje ZTM/WTP. Autobusy L41 podjeżdżają do stacji kolejowej Nowy Dwór Mazowiecki. Poprawi to skomunikowanie z pociągami mieszkańcom zachodnich rejonów gminy Jabłonna. Kursują częściej – co 30 minut w godzinach szczytu, co godzinę w pozostałych porach – w tym w weekend. Linia L49 dojeżdża do Winnicy. Mieszkańcy Chotomowa i Jabłonny mogą dojechać do tramwajów linii 2 i 17 oraz autobusów linii 509. Autobusy kursują częściej – co 30 minut w dni powszednie oraz co godzinę w weekendy.
Tak jeżdżą „elki” w powiecie wołomińskim
Autobusy linii L26 jeżdżą wyłącznie w Kobyłce (do osiedla przy ulicy ks. A. Kordeckiego). Kursują częściej niż dotychczas – w dni powszednie co 30 minut w godzinach szczytu oraz co godzinę w pozostałych porach. Połączenie Kobyłki z Zielonką przejmie linia L40 na nowej trasie – informuje ZTM/WTP. Linia L27 obsłuży (w zastępstwie linii L43) obszar Zielonki Bankowej. Zapewni m.in. bezpośrednie połączenie tego osiedla ze stacją kolejową Zielonka oraz z Kobyłką i Nadmą. Autobusy rursują jak do tej pory. Co godzinę w dni powszednie, pozostał także poranny kurs skrócony zapewniający dogodne połączenie ze szkołami. Autobusy linii L35, łączącej Stare i Nowe Grabie oraz Duczki z Wołominem pojadą częściej. Co godzinę w dni powszednie oraz co 120 minut w weekendy, z większą liczbą kursów. Autobusy linii L36 od strony Lipinek i Zagościńca dojadą do pętli przy Szpitalu Powiatowym w Wołominie. Jeżdżą częściej, co godzinę w dni powszednie oraz co dwie godziny w weekendy.
Połączenie południowego Wołomina z centrum miasta przejmie linia L38 – informuje ZTM/WTP. Dłuższą trasą jeździ linia L37. Dociera do przystanku Kościół w Kobyłce. Mieszkańcy Leśniakowizny, Ossowa i Turowa mają teraz bezpośredni dojazd do Kobyłki. Nie zmieniła się częstotliwość kursowania . Autobusy odjeżdżają regularnie co godzinę w dni powszednie oraz co dwie godziny w weekendy. Częściej, co pół godziny w dni powszednie i co godzinę w weekendy jeżdżą autobusy linii L38. Linia ta obsługuje znaczny obszar Wołomina (w tym duże osiedla), targowisko. Zapewnia połączenia ze szkołami i stacją kolejową Wołomin Słoneczna – przypomina ZTM/WTP. Z kolei kręgosłupem komunikacyjnym powiatu wołomińskiego stała się linia L40. Łączy Marki, Zielonkę, Kobyłkę i Wołomin najkrótszą trasą przez centra tych miast. Po drodze mija przystanki kolejowe Zielonka, Kobyłka, Wołomin i Wołomin Słoneczna oraz Szpital Powiatowy. Autobusy kursują co pół godziny w godzinach szczytu oraz co godzinę w pozostałych porach, także w weekendy. Linię obsługują większe autobusy – informuje ZTM/WTP.
Te „elki” obsłużą Marki, likwidacja linii w powiecie mińskim i warszawskim zachodnim
Linię L43 zastąpiły L27 i L40 na nowych trasach. Nowa linia L44 w znacznej mierze przejęła trasę dotychczasowej linii L40. Obsługuje duży obszar Marek, w tym cmentarz i strefę przemysłową. Łączy miasto z Nadmą, Kobyłką i Wołominem. Autobusy kursują co godzinę w dni powszednie oraz co dwie godziny w weekendy. Autobusy linii L46 jeżdżą częściej, co pół godziny w godzinach szczytu, co godzinę poza szczytem i w soboty. Z kolei w niedzielę jeżdżą co 70 minut i kończą swoją trasę na przystanku Fabryczna w Markach – informuje ZTM/WTP. W powiatach mińskim i warszawskim zachodnim doszło do likwidacji linii „L”. I tak w powiecie mińskim przestały kursować autobusy linii L47 i L48. Organizację komunikacji przejęły samorządy lokalne. Z kolei w powiecie warszawskim zachodnim przestały jeździć autobusy linii L-6, L-7, L18 i L29. Zastąpiły je linie organizowane przez Grodziskie Przewozy Autobusowe – podsumowuje ZTM/WTP.
(źródło: ZTM/WTP, mat. pras.)
„Nowy Telegraf Warszawski” 1-7 grudnia 2024
