Zima bywa piękna, jednak brak ostrożności może prowadzić nawet do śmierci! Nie bagatelizujmy takich zagrożeń jak śliska nawierzchnia ulic i chodników. Z kolei niska temperatura prowadząca do wychłodzenia organizmu a nawet zgonu. Zwróćmy uwagę na ludzi wokół nas, w tym słabszych i bezdomnych. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i pierwszej pomocy.
(Tekst archiwalny)
Zima to okazja do fantastycznej zabawy oraz wspaniały czas dla ludzi zachwycających się zimowym pięknem. Niestety taka pogoda niesie też poważne zagrożenia. Przede wszystkim – jeśli tego jeszcze nie zrobiliśmy, zadbajmy o wymianę opon na zimowe. Po drugie – choć to domena administratorów naszych ulic i posesji, uważajmy podczas spacerów na śliską nawierzchnię. „Wprawdzie powinno być odśnieżone a chodniki i jezdnie posypane, nie próbujmy sprawdzać na siłę, czy tak jest w istocie, lepiej stosować zasadę ograniczonego zaufania” – pisaliśmy przed dwoma laty. I niestety, mieliśmy rację. Ostatnie dni pokazują, że z tym posypywaniem nie jest dobrze. Liczba urazów, w tym złamań o tej porze roku drastycznie wzrasta. A w tym roku jest szczególnie źle.
Uważajmy z alkoholem!
Po trzecie – uważajmy z alkoholem. To mit, że procenty rozgrzewają – przeciwnie, wychładzają organizm, dają tylko pozorne uczucie ciepła, co w przypadku upojenia może być szczególnie groźne! Jeśli chcemy się napić, to róbmy to najlepiej w domu. A jeśli już jesteśmy u kogoś – wracajmy najlepiej taksówką. Nie spacerujmy po alkoholu ulicami, na trzeźwo też lepiej nie. Na pewno unikajmy samotnych spacerów w odludnych miejscach, gdzie o pomoc w razie wypadku, czy wychłodzenia będzie szczególnie ciężko. Po czwarte – bacznie przyglądajmy się otoczeniu. Leżący, podchmielony człowiek latem co najwyżej lekko zmarznie. W trakcie mrozu może nie dożyć do rana. Nie odmawiajmy pomocy – na przykład wpuszczenia do klatek schodowych zmarzniętych ludzi. To może być sprawa życia i śmierci. Przypomnijmy też sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Policja przypomina jak zachowuje się organizm w czasie wychłodzenia oraz zasady pierwszej pomocy ofiarom mrozów. A także jakich działań absolutnie nie należy podejmować.
Wyróżnia się trzy stopnie hipotermii ze względu na głębokość obniżenia temperatury ciała:
Lekki (temperatura ciała spada do 32-35 C), charakteryzujący się uczuciem marznięcia, skóra jest blada i zimna. Występują dreszcze i drżenie mięśni. Słabną ramiona i nogi, dołączają się zawroty głowy, niepokój i dezorientacja.
Średni (temperatura ciała spada do 30-32 C), w którym następuje stadium wyczerpania, w którym objawy hipotermii lekkiej nasilają się. Dodatkowo pojawia się brak wrażliwości na bodźce i sztywnienie mięśni. Przechłodzony organizm dostaje skurczów mięśni, zachowuje się apatycznie i cierpi na zaburzenia świadomości, które powodują zobojętnienie na własny los (poszkodowany nie jest w stanie sobie pomóc).
Ciężki (temperatura ciała spada poniżej 30 C) – człowiek jest w stanie bezwładności. Poszkodowany nie odczuwa bólu, zachowaniem przypomina osobę po spożyciu alkoholu. Jego mowa jest bełkotliwa i występuje niezborność ruchowa. Puls jest słabo wyczuwalny a oddech wolny i płytki. Zanika reakcja źrenic na światło, co jest spowodowane niedotlenieniem mózgu. Poszkodowany ostatecznie traci przytomność.
Obniżenie temperatury ciała do 25 C może prowadzić do śmierci.
Postępowanie w przypadku hipotermii:
- Sprawdź czy jest bezpiecznie.
- Załóż rękawiczki.
- Oceń stan ogólny poszkodowanego (sprawdź przytomność i oddech)
- Wezwij pogotowie
- Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem:
gdy jest to możliwe przenieś lub zaprowadź poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia , w innym przypadku staraj się znaleźć miejsce osłonięte od śniegu, wiatru i deszczu,
jeżeli ubranie poszkodowanego jest mokre należy jak najszybciej je zdjąć bez zbędnego poruszania poszkodowanego (np. rozcinając je),
w przypadku podejrzenia odmrożenia okolic dystalnych ciała tj. uszy, nos, ręce i stopy należy rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie,
poszkodowanego okryj kocem lub folią izotermiczną złotą stroną do góry,
dodatkowo wskazane jest okrycie szyi i głowy co zmniejszy utratę ciepła.
- Gdy poszkodowany jest przytomny możemy podać do picia gorące napoje (wskazane są z dużą zawartości cukru np. z sokiem malinowym). W żadnym przypadku nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu.
- W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry zabezpiecz je suchym opatrunkiem.
- W przypadku , gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe ułoż ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni swobodne oddychanie.
- Stale kontroluj oddech poszkodowanego.
- Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia przystąp do resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
W żadnym przypadku NIE WOLNO:
– pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry (nie wolno również nacierać śniegiem!);
– zostawić poszkodowanego samego;
– gwałtownie poruszać poszkodowanym, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca.
(NTW, policja)