Wszystko jasne. W prawyborach w Koalicji Obywatelskiej zwyciężył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Pokonał ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.
Jak poinformował lider KO, premier Donald Tusk, Rafał Trzaskowski uzyskał 74,75 proc. poparcia, a jego konkurent 25,25 proc. W prawyborach wzięło udział ponad 22 tysiące działaczy partii tworzących Koalicję Obywatelską.
Prezydent Warszawy w wyścigu o pałac
Rafał Trzaskowski kandydował już w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Wtedy początkowo kandydatką KO była Małgorzata Kidawa-Błońska. Miała fatalne notowania, ale wybory przesunięto z uwagi na pandemię. Pozwolono też na zmiany kandydatów. KO skorzystała z możliwości i wystawiła Trzaskowskiego. Prezydent Warszawy odrobił straty, wszedł do drugiej tury, w której uzyskał ponad 10 milionów głosów. Minimalnie przegrał z ubiegającym się o reelekcję Andrzejem Dudą. Trzaskowski był ministrem cyfryzacji w poprzednim rządzie Donalda Tuska oraz wiceministrem spraw zagranicznych w gabinecie Ewy Kopacz. Był posłem, eurodeputowanym PO, wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej. W 2018 roku wygrał wybory prezydenta Warszawy już w pierwszej turze. Kadencja trwała dłużej niż we wcześniejszych latach. Poprzednicy Trzaskowskiego pełnili urząd cztery lata. W wyniku zmiany przepisów kadencja trwa dziś 5 lat. A poprzednia trwała jeszcze pół roku dłużej, w wyniku decyzji poprzedniej koalicji rządzącej. W kwietniu 2024 roku Trzaskowski wygrał ponownie w pierwszej turze.
Kto jeszcze wystartuje
Wciąż nie wiadomo, kto będzie kandydatem głównej partii opozycyjnej, czyli Prawa i Sprawiedliwości. Najczęściej padają nazwiska prezesa IPN Karola Nawrockiego oraz byłego ministra Edukacji Przemysława Czarnka. Start zapowiedział już marszałek Sejmu Szymon Hołownia, lider Polski 2050, kandydat Trzeciej Drogi (PSL i Polska 2050). Także Sławomir Mentzen z Konfederacji oraz Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie. Wystawienie kandydata zapowiada też Lewica, choć nie wiadomo, kto miałby wystartować. Wybory prezydenckie odbędą się wiosną. Do tej pory Polacy wybierali głowę państwa siedmiokrotnie. W 1990 roku zwyciężył Lech Wałęsa, w roku 1995 Aleksander Kwaśniewski. Zwyciężył on w walce o reelekcję w roku 2000. Rok 2005 to przełomowa data w polskiej polityce, która wprowadziła podział na PiS i PO. Prezydentem został Lech Kaczyński. Po jego śmierci w Smoleńsku w 2010 roku przyśpieszone wybory wygrał Bronisław Komorowski. Pięć lat później pokonał go urzędujący do dziś Andrzej Duda. Zapewnił sobie reelekcję w roku 2020.