W niedzielę Legia Warszawa wygrała w Warszawie z Widzewem Łódź 2:1. Piłkarski klasyk nie zawiódł, ale już w kolejną niedzielę legioniści jada do Poznania na mecz z Lechem. To także pojedynek określony mianem piłkarskiego klasyka po Polsku, choć w przeciwieństwie do starć z Widzewem zazwyczaj rozczarowuje. Klasyków z udziałem legionistów było w historii więcej. Niektóre już nigdy nie wrócą. Przypominamy nasz archiwalny materiał o el clasico po polsku z udziałem legionistów.
Miejsce 10 – Legia – Warszawianka. W okresie międzywojennym oba kluby grały w Ekstraklasie i były bardzo lubiane przez mieszkańców stolicy. A derby cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Miejsce 9 – Legia – Gwardia Warszawa
Znów starcie, które nie wróci. Warszawiankę kibice kochali, uczucia do milicyjnej Gwardii były zgoła odmienne. Trzeba jednak oddać, że w zespole „Harpagonów” grywało kilku znanych później piłkarzy, także Legii. Derby były niezwykle zacięte.
Miejsce 8 – Legia – GKS Katowice
Gieksa trzydzieści lat temu należała do krajowej czołówki. W pucharach wyeliminowała Bordeaux z Zidanem w składzie. W 1991 r., gdy legioniści awansowali do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów, w kolejnej edycji europejskich rozgrywek nie zagrali, bo przegrali w finale Pucharu Polski. Z Gieksą właśnie.
Miejsce 7 – Legia – Lech Poznań
Dziś poznaniacy są głównym rywalem. Jednak, same mecze między drużynami nie są tak porywające, jak starcia z Górnikiem czy Widzewem. Więcej emocji budziły transfery z Lecha do Legii: Pawła Kaczorowskiego, Bartosza Bereszyńskiego, Kaspara Hamalainena. Oraz otrzymanie przez Kolejorza tytułu przy zielonym stoliku, w 1993 r., kosztem legionistów.
Miejsce 6 – Legia – ŁKS
Spotkania z Łódzkim Klubem Sportowym zawsze budziły wielkie emocje. Bywało, że oba zespoły walczyły o mistrzostwo, czy puchar Polski. To korespondencyjny pojedynek Legii z ŁKS o tytuł w 1993 r. wywołał skandal, po którym obu zespołom odebrano punkty.
Miejsce 5 – Legia – Wisła Kraków
Biała Gwiazda to pierwszy ligowy mistrz Polski (przed 1927 rokiem mistrzostwa były turniejowe). Legia to najbardziej utytułowany klub, 15-krotny mistrz. Wisła 13-krotny. Ich starcia bywały wielkie, a i kontrowersyjne jak Wisła – Legia 0:6 w 1993 r.
Miejsce 4 – Legia – Ruch Chorzów
14-krotny mistrz Polski z Chorzowa vs 15-krotny mistrz z Warszawy. Starcia z Niebieskimi to zawsze kawał historii.
Miejsce 3 – Legia – Polonia
Nie ma takich emocji jak w Łodzi między Widzewem i ŁKS, czy Krakowie, między Cracovią i Wisłą. Nie ma też przyjaznych derbów jak między Lechem i Wartą w Poznaniu. Tu jest zdecydowana większość za Legią, garstka fanów Polonii. A jednak derby miały swój klimat.
Miejsce 2 – Legia – Górnik
Kilkadziesiąt lat temu z jednej strony grali Lubański, Banaś, Szołtysik, Oślizło, z drugiej Stachurski, Deyna, Ćmikiewicz, Żmijewski, Gadocha i Brychczy. Ostatnie starcie, w ktorym oba kluby walczyły o mistrzostwie a sam mecz decydował o tytule, miało miejsce w roku 1994. Potem Górnik popadł w przeciętność. Powoli się podnosi.
Miejsce 1 – Legia – Widzew
Boje z lat 90., gdy Legia i Widzew zdominowały Ekstraklasę (ponad trzydzieści punktów przewagi nad trzecim zespołem!) pamiętają i dzisiejsi czterdziestolatkowie. Po latach łodzianie wrócili do Ekstraklasy. A mecze w Warszawie i Łodzi nawiązują do przeszłości. Nie inaczej