Nowy Telegraf Warszawski

niedziela, 8 grudnia, 2024

Karol Wojtyła, święty Jan Paweł II,

Głowa Kościoła w końcowym czasie zimnej wojny. Wielokrotnie odwiedzał Polskę, co w czasie PRL dawało nadzieję, w wolnej Polsce miało wstrząsać sumienia. Bo papież mówił rzeczy trudne. I był przez Polaków często fetowany, ale nie zawsze słuchany. Sprowadzany często wyłącznie do miłych obrazków i kremówek, przez innych ostro atakowany. 46 lat  temu papieżem został Karol Wojtyła, kardynał krakowski, św. Jan Paweł II.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Początkowo zdradzał talent aktorski, w czasie wojny II światowej pracował fizycznie. Po II wojnie światowej przyjął święcenia kapłańskie. Został biskupem, potem metropolitą krakowskim, kardynałem. 16 października 1978 roku konklawe wybrało kardynała Wojtyłę na papieża.

Pielgrzymki dające nadzieję

Jako ojciec święty Jan Paweł II wielokrotnie odwiedzał Polskę i Warszawę. Pielgrzymka 1979 roku obudziła niesamowity entuzjazm społeczny, miała duże znaczenie dla powstania potem Solidarności. Wizyta w 1983 roku, gdy trwał jeszcze w kraju stan wojenny, dawała zmęczonemu społeczeństwu nadzieję.  Papież przyjechał do polski w 1987 roku, gdy system komunistyczny już mocno chwiał się w posadach. I w 1991 – gdy Polska odzyskała już wolność, a papież wtedy mówił słowa trudne. Bardzo trudne, chcąc wstrząsać sumienia rodaków, którzy zachłysnęli się wolnością. W tym samym roku Jan Paweł II był w Częstochowie, podczas Światowych Dni Młodzieży. W roku 1995 miała miejsce najkrótsza, bo raptem jednodniowa pielgrzymka, gdy papież odwiedził Skoczów. W roku 1997 to pielgrzymka kolejna, i mocne słowa o godności życia ludzkiego.

„Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”

W roku 1999 papież odwiedził Sejm, mówił od Unii Lubelskiej, do Unii Europejskiej. Dał wyraźny sygnał do wejścia Polaków do Wspólnoty. Podczas tamtej pielgrzymki mówił o miłości, która przebacza, choć nie zapomina. Jednocześnie nie brak było momentów wzruszających, jak Jan Paweł II odwiedził rodzinne Wadowice. Wtedy niestety miłe słowa o kremówkach stały się pewnym symbolem, zaciemniającym obraz wielkiego świętego. W roku 1999 papież był już schorowany, jednak jeszcze bardziej chory był podczas ostatniej wizyty w Polsce, w 2002 roku. Wtedy to ustanowił święto Miłosierdzia Bożego, w wigilię którego, trzy lata później, zmarł. Już w dniu śmierci na pl. Św. Piotra wierni krzyczeli Santo Subito – Święty natychmiast. Benedykt XVI Jana Pawła II beatyfikował (uczynił błoosławionym) w 2011 roku. Kanonizował (uczynił świętym) Franciszek, w roku 2014.

(NTW)

(Tekst archiwalny,  przypominamy w rocznice  wyboru Karola Wojtyły na papieża)