Wśród świątyń Grochowa nie brak takich, które zapisały się w historii naszego kraju. Konkatedra Na Kamionku jest wotum dziękczynnym za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. Ale sama historia parafii jest dużo dłuższa, sięga XIII wieku. Parafia Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników jest wyjątkowym sanktuarium poświęconym męczennikom walk za Ojczyznę. A kościół Najczystszej Maryi na Grochowie jest miejscem, w którym upamiętnia się co roku Bitwę o Olszynkę Grochowską – najważniejsze starcie Powstania Listopadowego. (Przypominamy nasz archiwalny tekst).
Kościół Najczystszego Serca Maryi swe wezwanie zawdzięcza księżnej Marii Radziwiłł, która właśnie w ten sposób chciała nazwać świątynię, która, jak czytamy w kronice parafialnej „obrała tytuł kościoła „Najczystsze Serce Maryi”, ofiarowała parę koni, wóz, sporo bali okrągłych a po poświeceniu Kaplicy (pierwszego kościółka drewnianego) ofiarowała parę ornatów, kap, alb i komeż”. Plac pod świątynię ufundował mieszkaniec Grochowa Jan Łaski. A samą świątynię erygował w 1925 roku metropolita warszawski, kardynał Aleksander Kakowski. Pierwszym proboszczem był ksiądz prałat Jan Sztuka, swoją funkcję pełnił do śmierci w 1970 roku. Dziś proboszczem jest ks. Prałat Krzysztof Ukleja.
W kościele w latach 80. prężnie działały bielanki, dziś odbywa się wiele uroczystości patriotycznych, jak choćby w rocznicę Bitwy o Olszynkę Grochowską. Kościół mieści się przy ulicy Grochowskiej, przy pl. Szembeka, a więc w jednym z najbardziej reprezentacyjnych punktów Pragi Południe. Położenia, jak również okazały wygląd świętynu, jej wspaniały wystrój sprawiły, że była ona typowana do miana katedry Warszswsko-Praskiej, gdy powołano nową diecezję. Ostatecznie miano katedry zyskał kościół św. Michała Archanioła i Floriana Męczennika na Pradze, zaś konkatedry świątynia Matki Bożej Zwycięskiej (parafia Bożego Ciała) na Kamionku.