poniedziałek, 7 października, 2024

Przedwojenna kamienica na Saskiej Kępie powoli odzyskuje dawny blask

Połączenie funkcjonalizmu z elementami dekoracyjnymi. Falująca ściana, tynki szlachetne, dekoracyjne kute kraty, ale i ślady po wojnie – postrzeliny. Remont konserwatorski zabytkowej kamienicy przy ulicy Francuskiej to duże wyzwanie – informuje stołeczny ratusz.

W sierpniu zakończył się pierwszy etap prac przy renowacji kamienicy przy ulicy Francuskiej 38. Jak informuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, etapem tym była konserwacja elewacji frontowej.

Konserwatorzy zachowali szlachetne tynki kamieniarskie. Poddali je czyszczeniu metodą strumieniowo-ścierną na sucho i jedynie miejscowo uzupełnili większe ubytki zaprawą o zbliżonym składzie i zabarwieniu. Oczyścili też z czarnej patyny okładzinę z ciosanego piaskowca, którą wykończony jest parter budynku – informuje stołeczny ratusz. Jak dodaje, remont konserwatorski zabytkowego budynku to prawdziwe wyzwanie. Dlatego odbywa się etapami, pierwszym była renowacja ściany frontowej budynku. Jak przypomina Urząd Miasta, kamienica przy ul. Francuskiej 38 powstała w latach 1938-39 według projektu Jerzego Woyzbuna. Doświadczenie zdobywał on w pracowni Bohdana Pniewskiego. Inspirację stylem mistrza widać w jego projekcie na Saskiej Kępie. Okładzina z ciosanego piaskowca to wyraźne nawiązanie do domu własnego Pniewskiego przy al. Na Skarpie 27 (Muzeum Ziemi PAN). Budynek łączy funkcjonalizm z elementami dekoracyjnymi, falująca ściana, tynki szlachetne, dekoracyjne kute kraty, ale i ślady po wojnie – postrzeliny. Dla każdego elementu trzeba było dobrać inną metodę czyszczenia i konserwacji – podkreśla stołeczny ratusz.

(źródło: UM Warszawa)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img