poniedziałek, 16 września, 2024

Szczęsny skończył karierę, zaskakujące wybory Probierza. Na Ligę Narodów bez sześciu piłkarzy z Mistrzostw Europy

Wojciech Szczęsny zakończył karierę w ogóle, a Kamil Grosicki reprezentacyjną. W drużynie narodowej nie znaleźli się też Bartosz Salamon, Taras Romańczuk, Damian Szymański i Michał Skóraś. Są debiutanci. Michał Probierz ogłosił 27-osobową kadrę na pierwsze mecze Ligi Narodów ze Szkocją i Chorwacją.

Sportową informacją dnia była decyzja Wojciecha Szczęsnego o zakończeniu piłkarskiej kariery. Spodziewaliśmy się ogłoszenia końca gry w narodowych barwach, bramkarz zdecydował o zakończeniu kariery w ogóle. Jeszcze podczas Mistrzostw Europy z gry w reprezentacji zrezygnował Kamil Grosicki. Było więc logiczne, że tych dwóch zawodników nie powoła na wrześniowe zgrupowanie selekcjoner Michał Probierz. To jednak nie koniec zmian. Oprócz Szczęsnego i Grosickiego powołań nie dostali Bartosz Salamon, Taras Romańczuk, Damian Szymański i Michał Skóraś. Salamon choć był w podstawowym składzie w meczu z Holandią na Euro, w tym sezonie zagrał jedynie 5 minut w barwach Lecha Poznań. W dodatku nie na obronie a w… ataku. Taras Romańczuk miał ostatnio problemy ze zdrowiem. Damian Szymański już w trakcie mistrzostw był jedynie rezerwowym. A Skóraś słabo zagrał w turnieju, a ostatnio rzadziej gra w Club Brugge. Selekcjoner nie powołał też piłkarzy będących w kadrze przed mistrzostwami, którzy na turniej nie pojechali.

Kogo zabrakło

Z powodu kontuzji nie znalazł się w kadrze Matty Cash. Nie znaleźli uznania selekcjonera obrońca Paweł Bochniewicz, wahadłowy Legii Paweł Wszołek, defensywny pomocnik Jakub Kałuziński, skrzydłowy Dominik Marczuk, napastnik Arkadiusz Milik. Wciąż leczy kontuzję Adrian Benedyczak z Parmy, który był „na radarze” sztabu kadry. Najwięcej emocji wzbudził brak Kamila Grabary, choć jest on zrozumiały. Bramkarz Wolfsburga miał świetne wejście do Bundesligi, ale już dawno zadeklarował, że nie chce mu się przyjeżdżać, jeśli będzie numerem dwa, lub trzy. To o tyle oburzające, że Wojciech Szczęsny i Łukasz Fabiański często musieli godzić się z byciem „tym drugim”. A Artur Boruc, który był często krytykowany za ego i rzekomo trudny charakter, godził się na bycie golkiperem numer trzy w kadrze Adama Nawałki na Mistrzostwach Europy. Dzięki temu ma w CV ćwierćfinał wielkiej imprezy, choć bohaterem był na turniejach, na których Biało-Czerwoni nie wychodzili z grupy.

Grabary nie brakuje 

Grabara jest bramkarzem dobrym, a nawet bardzo dobrym. Jednak Łukasz Skorupski z Bolonią przebojem awansował do Ligi Mistrzów. W reprezentacji grał mało, ale nigdy nie zawiódł. Marcin Bułka przebojem wdarł się do ligi francuskiej, stał się jej niekwestionowaną gwiazdą. Kandydatem na bramkarza nr trzy wydaje się spokojniejszy od Grabary Radosław Majecki. Były golkiper Legii zaliczył udany sezon w AS Monaco. Z powodu kontuzji na to zgrupowanie Majeckiego selekcjoner nie powołał. W kadrze znalazł się Bartłomiej Drągowski z Panathinaikosu Ateny. Funkcję czwartego bramkarza „treningowego” pełnić będzie Bartosz Mrozek z Lecha Poznań. Do drużyny narodowej wraca Kamil Piątkowski. Karierę utalentowanego obrońcy spowolniły kontuzję, zaliczył jednak udany start sezonu w RB Salzburg. Wraca też Mateusz Wieteska, który świetnie spisał się w inauguracyjnym spotkaniu Serie A. Selekcjoner spełnił życzenia kibiców, powołując Mateusza Bogusza z Los Angeles FC. Ofensywny pomocnik robi furorę w MLS. Jego atutem są efektowne strzały z dystansu.

Są też powroty

Do drużyny narodowej wraca Jakub Kamiński z VFL Wolfsburg. Sporym zaskoczeniem jest powołanie dla debiutanta, Mateusza Kowalczyka. 20-letni defensywny pomocnik występuje w GKS Katowice. W kadrze znaleźli się też „znajomi” z Euro: Łukasz Skorupski i Marcin Bułka. Jan Bednarek, Paweł Dawidowicz, Jakub Kiwior, Sebastian Walukiewicz. Przemysław Frankowski, Nicola Zalewski, Bartosz Bereszyński, Tymoteusz Puchacz. Piotr Zieliński, Jakub Moder, Jakub Piotrowski. Sebastian Szymański, Kacper Urbański. Bartosz Slisz. Robert Lewandowski, Adam Buksa, Karol Świderski, Krzysztof Piątek. W grupie A1 Dywizji A Ligi Narodów Biało-Czerwoni zmierzą się z Chorwacją, Portugalią i Szkocją. 5 września zagrają w Glasgow ze Szkotami. 8 września w Osijeku zagrają z Chorwatami. W październiku podejmą Portugalię i Chorwację, a w Listopadzie czeka ich wyjazd do Portugalii i spotkanie u siebie ze Szkocją. Dwa najlepsze zespoły awansują do ćwierćfinału, ostatni spada do Dywizji B. Trzecie miejsce to gra w barażu z którymś z drugich zespołów w grupach Dywizji B.

Piłkarze powołani przez Michała Probierza na mecze ze Szkocją i Chorwacją:

Bramkarze: Łukasz Skorupski (FC Bolonia), Marcin Bułka (Nicea), Bartłomiej Drągowski (Panathinaikos Ateny), Bartosz Mrozek (Lech Poznań)

Obrońcy: Jan Bednarek (Sothampton), Paweł Dawidowicz (Hellas Werona), Jakub Kiwior (Arsenal Londyn), Kamil Piątkowski (RB Salzburg), Mateusz Wieteska (Cagliari), Sebastian Walukiewicz (FC Empoli)

Wahadłowi: Przemysław Frankowski (Lens), Nicola Zalewski (AS Roma), Jakub Kamiński(VFL Wolfsburg), Bartosz Bereszyński (Sampdoria Genua), Tymoteusz Puchacz (Holstein Kiel)

Defensywni pomocnicy: Jakub Moder (Brighton), Bartosz Slisz (Atlanta United), Mateusz Kowalski (GKS Katowice)

Środkowi pomocnicy: Piotr Zieliński (Inter Mediolan), Jakub Piotrowski (Ludogorec Razgrad), Kacper Urbański (Bolonia)

Ofensywni pomocnicy: Sebastian Szymański (Fenerbahçe Stambuł), Mateusz Bogusz (Los Angeles FC)

Napastnicy: Robert Lewandowski (FC Barcelona), Karol Świderski (Charlotte FC), Adam Buksa (FC Midtjylland), Krzysztof Piątek (Istanbul Başakşehir)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img