środa, 11 września, 2024

Ratunek dla Polski i Świata przyszedł w wielkie święto. Przypominamy nasz wywiad

W związku z przypadającą 15 sierpnia 104 rocznicą Bitwy Warszawskiej i uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypominamy nasz archiwalny wywiad z Księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Zasłużony kapłan i przyjaciel Nowego Telegrafu Warszawskiego zmarł 9 stycznia 2024. Poniżej rozmowa sprzed kilku lat.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to najważniejsze święto maryjne w Kościele katolickim. Tego dnia wspominamy prawdę, że Matka Boża jako jedyny człowiek została wzięta z ciałem do nieba. Jest to też święto, które potocznie nazywamy dniem Matki Boskiej Zielnej. W kościołach święci się tego dnia płody ziemi, zioła. Oczywiście dzień ten jest wyjątkowym świętem z uwagi na swój charakter historyczny, patriotyczny. Wygrana nad bolszewikami uratowała nie tylko polską niepodległość, ale cały świat, Europę, zachodnią cywilizację. Powstrzymała terror światowej rewolucji – mówi Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji Św. Brata Alberta.

Dzisiejszy dzień to wyjątkowe święto, w którym w Kościele katolickim łączą się obchody państwowej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku i jednocześnie obchodzimy święto kościelne, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jakie jest znaczenie tego święta?

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to najważniejsze święto maryjne w Kościele katolickim. Tego dnia wspominamy prawdę, że Matka Boża jako jedyny człowiek została wzięta z ciałem do nieba. Jest to też święto, które potocznie wierni nazywają dniem Matki Boskiej Zielnej. W kościołach święci się tego dnia płody ziemi, zioła. W kościele ormiańskim, szczególnie mi bliskim, święci się winogrona, które mają dla Armenii szczególne znaczenie. Oczywiście dzień ten jest także wyjątkowy z uwagi na swój charakter historyczny, patriotyczny. Wygrana w Bitwie Warszawskiej, która uratowała polską niepodległość przed sowiecką nawałą. Nie tylko polską niepodległość, ale cały świat, Europę, zachodnią cywilizację. Wygrana nad bolszewikami powstrzymała terror światowej rewolucji. Na pewno symboliczny jest fakt, że decydująca bitwa, choć trwała kilka dni, odbywała się akurat w okolicy święta Wniebowzięcia Maryi Panny. Postacie takie jak ks. Ignacy Skorupka, który zginął w trakcie walk, na trwałe weszły do historii. Ja bym jednak wskazał na jeszcze jeden fakt.

Jaki?

Bitwa z bolszewikami rozegrała się oczywiście pod Warszawą, ale front był znacznie szerszy. Na uwagę zasługuje też epizod, o którym często dziś niektórzy zapominają.

Czyli?

Jest nim bohaterska obrona Zadwórza 17 sierpnia 1920 roku. Naprzeciw idącej na Warszawę Armii Konnej Siemiona Budionnego wyszło ponad 300 Polaków, głównie bardzo młodych harcerzy. Stawili twardy opór potężnym siłom bolszewickim. Większość z nich zginęła, przeżyło chyba kilkunastu. Cel został jednak osiągnięty. A bitwa ta zyskała wtedy miano „polskich Termopili”. Warto o niej pamiętać.

(Materiał Archiwalny, przypominamy w związku z rocznicą Bitwy Warszawskiej i uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny)

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (ur.7 września 1956 – zm. 9 stycznia 2024), legendarny kapelan Solidarności, ksiądz katolicki i obrządku ormiańskiego, prezes Fundacji św. Brata Alberta.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img