poniedziałek, 16 września, 2024

Hiszpania JEST ZŁOTA. Czwarte mistrzostwo Europy w historii. Siedem kolejnych wygranych meczów

Po kapitalnym meczu w finale Mistrzostw Europy Hiszpanie pokonali Anglików 2:1. Po raz czwarty zdobyli tytuł Mistrzów Europy, stając się samotnym rekordzistą.

Jak dotąd Hiszpanie w finale mistrzami Europy byli w roku 1964, 2008, 2012. Teraz zostali też mistrzem 2024. Anglicy przegrali swój drugi finał z rzędu.

Do przerwy bramki nie padły, a mecz był dość zachowawczy. Jednak druga połowa wynagrodziła wszystkie oczekiwania. Już w 47 minucie Nico Williams pokonał Pickforda. Potem przez kilkanaście minut to Hiszpanie byli lepsi. Jednak Anglicy się otrząsnęli. W 73 minucie Cole Palmer kapitalnym strzałem sprzed pola karnego wyrównał. Gdy już wydawało się, że będzie dogrywka, Oyarzabal w 87 minucie ustalił wynik spotkania na 2:1. Hiszpanie jako jedyny zespół w historii mają cztery tytuły Mistrza Europy. Zdobyli je w 1964, 2008, 2012 i teraz w 2024 roku. Trzy tytuły wywalczyli Niemcy (1972, 1980, 1996). Po dwa Włosi (1968 i 2020) oraz Francuzi (1984, 2000). Po jednym mają ZSRR (1960), Czechosłowacja (1976), Holandia (1988), Dania (1992), Grecja (2004), Portugalia (2016). W tegorocznym turnieju aż sześciu piłkarzy wywalczyło koronę króla strzelców. Harry Kane (Anglia) Georges Mikautadze (Gruzja), Dani Olmo (Hiszpania) Cody Gakpo (Holandia), Jamal Musiala (Niemcy Ivan Schranz (Słowacja). Zdobyli oni po trzy bramki.

Odnieśli same zwycięstwa

Hiszpanie jako pierwszy team w drodze do złota wywalczył same zwycięstwa (wygrał kolejnych 7 spotkań). Hiszpanie pokonali Chorwację 3:0, Włochów 1:0, Albanię 2:0, Gruzję 4:1, Niemców 2:1 i Francję 2:1 i w finale Anglię 2:1. Anglicy ograli 1:0 Serbię, zremisowali z Danią 1:1, Słowenią 0:0. Pokonali 2:1 Słowację, w rzutach Karnych (po remisie 1:1) Szwajcarię i 2:1 Holandię. W finale ulegli Hiszpanii 1:2.
Wcześniej w półfinale grający kapitalną piłkę Hiszpanie pokonali 2:1 Francuzów. Anglicy wreszcie zagrali na miarę możliwości, również 2:1 wygrali z Holandią.

Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła Hiszpania, drugie Anglie, 3-4 Holandia i Francja. Miejsca 5-8 Niemcy, Szwajcaria, Turcja, Portugalia. 9-16 Gruzja, Słowacja, Rumunia, Belgia, Dania, Włochy, Austria, Słowenia.