czwartek, 25 lipca, 2024

Urlop nad polskim morzem. Rewa nad Zatoką Pucką

Masz dosyć zagranicznych wycieczek, przelotów, biur podróży, zagranicznych hoteli? Chcesz skorzystać z wakacji w Polsce, ale nie uśmiecha ci się wielogodzinna podróż w dalekie zakątki? Doskonałą alternatywą jest Rewa – nadmorska miejscowość w powiecie Puckim, w gminie Kosakowo. Cisza, spokój, morze, a do tego… dojazd komunikacją miejską z Trójmiasta! Podróż z Warszawy zajmie raptem cztery godziny.


Rewa to rybacka miejscowość wzmiankowana już w XVI wieku. Od dziesięciu lat nastąpił jej niezwykły rozwój turystyczny. Nic dziwnego – jest miejscem spokojnym, bez charakterystycznego dla innych bałtyckich kurortów gwaru. Jednocześnie jednak świetnie skomunikowana z Trójmiastem. Do Gdyni dojechać można komunikacją miejską. Atrakcje miejscowości to nie tylko plaże i kąpielisko. Choć atutem jest dość płytka woda Zatoki Gdańskiej i Puckiej oraz znacznie rzadsze niż w innych miejscach Bałtyku występowanie Sinic. Ale też doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Między innymi KiteSurfingu (warunki do jego uprawiania są jedne z najlepszych w Europie) i WindSurfingu.

Cel wypadów na wakacje i weekend

Na uwagę zasługuje Cypel Rewski. To piaszczysta kosa wcinająca się w wody Zatoki Puckiej. Ma długość kilometra, zimą jest zalewana przez wodę. To właśnie cypel stanowi osłonę dla niewielkiej zatoczki, na której trenują amatorzy KiteSurfingu. Rewa to dobre miejsce na wypoczynek letni, ale też na wypad poza sezonem. Ogromnym atutem jest jedno z największych na Baltykiem stężenie jodu. A także tereny o ogromnych walorach ekologicznych – cały obszar wokół miejscowości objęty jest programem Natura 2000. Pobliski rezerwat Mechelińskie Łąki to miejsce występowania wielu rzadkich roślin i zwierząt (głównie ptaków). Turyści mogą korzystać z szerokiej bazy zarówno hotelowej, jak i pensjonatów, pojedynczych pokoi, campingów. Swój pensjonat otworzył w Rewie między innymi bramkarz reprezentacji Polski, zdobywca Pucharu Mistrzów z Manchesterem United, Tomasz Kuszczak.

Dla mieszkańców Trójmiasta Rewa to częsty cel wypadów na weekend. Pomaga w tym bezpośrednie połączenie autobusowe z Gdynią. Miejscowość może być też doskonałym miejscem do odwiedzenia dla mieszkańców stolicy. Najszybciej do Rewy dojedziemy pociągiem. Podróż expressem do Gdyni trwa nieco ponad trzy godziny. Z Dworca Głównego można albo dojechać autobusem miejskim (około 45 minut). Ewentualnie taksówką (najlepiej zamówić spod hali. Czas przejazdu 20 minut, koszt – około 50 złotych). Łączny czas podróży z Warszawy do Rewy wynosi około 4 godzin. Naprawdę warto!
Antoni Zankowicz

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img