niedziela, 14 lipca, 2024

Nowoczesny konserwatyzm, zaangażowany symetryzm. O co nam chodzi

Konserwatyzm powinien polegać na promowaniu własnych zasad i tradycji, a nie zwalczaniu i hejtowaniu tych, którzy myślą, czy czują inaczej. Symetryzm, na skupianiu się na konkretnych sprawach i piętnowaniu zła, niezależnie kto się go dopuszcza, a nie wyznawaniu zasady, że prawda leży po środku.

(Przypominamy nasz materiał w setnego wydania pisma Nowy Telegraf Warszawski z października ub. roku)

 

Cywilizacja łacińska

Zaczynając patetycznie, bliska jest nam cywilizacja łacińska, czyli wywodzące się ze starożytnej Grecji tradycje demokracji, humanizm,  rzymski szacunek do prawa. Chrześcijańskie wartości, szacunek do pracy, przedsiębiorczości, własności. Także lokalność, działalność oddolna etc.

Polityka atlantycka, jagiellońska, niepodległościowa

W kwestiach globalnych jesteśmy po stronie Zachodu. Bliższe są nam USA, nie Chiny, czy Rosja. Tę ostatnią uważamy za największe zagrożenie dla pokoju światowego. I pisaliśmy co myślimy o Putinie zanim stało się to modne. Jesteśmy za przynależnością Polski do NATO i jednoznacznie proamerykańskim kursem. Także za Unią Europejską, choć uwzględniającą interesy państw. W polityce regionalnej za tradycją jagiellońską i niepodległościową, czyli bliską współpraca państw Międzymorza, wspieraniem niepodległościowych dążeń byłych republik ZSRR. Rosję uważamy za największe zagrożenie dla Polski, Europy i Świata. Jednoznacznie opowiadamy się po stronie Ukrainy.

Pozytywny konserwatyzm

Jesteśmy medium umiarkowanie i pozytywnie konserwatywnym. Co to znaczy? W skrócie – bez skrajności. I raczej skupiamy się na rzeczach dobrych – Wigilia, Boże Narodzenie i Święty Mikołaj. Chrześcijańskie wartości i tradycja. Przy jednoczesnym poszanowaniu innych, także całkiem inaczej myślących.

Drobni przedsiębiorcy przede wszystkim

Zdecydowanie opowiadamy się za gospodarnością i przedsiębiorcami. Szczególnie tymi drobnymi, polskimi. Uważamy, że sensowne, ekologiczne rolnictwo, polskie sklepy i rzemiosło, powinny mieć pełną swobodę działania. Pisaliśmy też materiały interwencyjne, jak choćby o sprawie Mirosława Ciełuszeckiego, zniszczonego przez sądy III RP i prokuraturę, gdzie prokuratorzy awansowali już za dobrej zmiany.

Zaangażowany symetryzm

Zaangażowany symetryzm różni się od symetryzmu zwyczajnego, który polega na dzieleniu włosa na czworo i wyznawaniu zasady, że prawda zawsze musi leżeć po środku. Nie zawsze, nie musi, zazwyczaj nie leży. Symetryzm zaangażowany to wyznawanie określonego systemu wartości, wspieranie konkretnych spraw i projektów. Draństwem jest uznawanie, że między mordercami z Buczy a ich ofiarami jest jakaś równość. Zabójstwo, mord, zawsze jest godny potępienia. Natomiast czasem zdarzyć się może, że w jednej sprawie uznamy, że rację ma PiS, w innej PO, a jeszcze w innej PSL. Chodzi o wyłączenie myślenia partyjnego. Zaangażowany symetryzm polega też na tym, że gdy np. potępiamy zabójstwo to nie ma dla nas znaczenia, kto je popełnia.  Zawsze będzie złem.

Lokalnie

Lokalnie jesteśmy za miastem, w którym szanowana jest tradycja, zabytki, historia. Gdzie bazarki, małe sklepiki i zakłady rzemieślnicze mogą działać bez przeszkód i się rozwijać.

 

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img