niedziela, 14 lipca, 2024

Czwórka do tytułu. Jak wyglądała ich historia w Euro?

Anglia, Francja, Holandia i Hiszpania. To czwórka półfinalistów Mistrzów Europy. Synowie Albionu są aktualnym wicemistrzem kontynentu, jednak to do tej pory było ich największe osiągnięcie na Euro. Pozostałe ekipy mistrzostwo już zdobywały.

Spośród półfinalistów tegorocznego Euro najbardziej utytułowanym zespołem jest Hiszpania, która trzy razy zdobyła mistrzostwo Europy, raz wicemistrzostwo i raz 3-4 miejsce (podczas ostatnich Mistrzostw). Francja na najwyższym podium stawała dwa razy, Holandia – raz. Oto dorobek półfinalistów.

La Furia Roja. Nieaktualna klątwa

„Gramy jak nigdy, przegrywamy jak zawsze”. Te słowa prześladowały hiszpańską reprezentację przez dziesiątki lat. Bo zawsze była faworytem. Grała zazwyczaj przepięknie. I kończyła turnieje najwyżej na ćwierćfinale. No, były wyjątki. Hiszpanie zdobyli wicemistrzostwo olimpijskie w roku 1920, na kolejny finał dużej imprezy czekali aż 44 lata. Na Mistrzostwach Świata 1950 roku zajęli czwarte miejsce, przez długi czas był to ich najlepszy start mundialowy (do 2010 roku!). W pierwszych Mistrzostwach Europy wycofali się ze względów politycznych, bo generał Franco nie zgodził się na wyjazd do ZSRR. Cztery lata później zdobyli swoje pierwsze i na wiele lat jedyne trofeum – Mistrzostwo Europy 1964, po wygranej w finale jakżeby inaczej, z sowietami.

Wielką porażką była zaledwie faza ćwierćfinałowa w MŚ 1982 roku, którego Hiszpanie byli gospodarzami. Sukces osiągnęli dwa lata później, zostając wicemistrzami Europy. I znów na wiele lat stali się wiecznym przegrywem, docierającym maksymalnie do ćwierćfinału. Przełom następił w roku 2008. Drużyna Louisa Aragoniesa zdobyła mistrzostwo Europy w Austrii i Szwajcarii. Dwa lata później zostali Hiszpanie Mistrzami Świata (już pod wodzą Vincente del Bosque), a w 2012 roku na turnieju w Polsce i na Ukrainie obronili tytuł Mistrzów Europy. Złote pokolenie z Davidem Villą, Andresem Iniestą, Xabi Alonso i innymi odeszło, wraz z nim wielkie sukcesy. Na poprzednim Euro La Furia Roja nawiązała do dawnych sukcesów, zajmując 3-4 miejsce. W tegorocznym turnieju grają najlepszą, a na pewno najbardziej widowiskowa piłkę. Porzucili nudną tici takę na rzecz szybszej i bardziej skutecznej gry. Wydają się głównym faworytem do złota.

Hiszpanie w Mistrzostwach Europy:

Mistrzostwo 1964, 2008, 2012; Wicemistrzostwo 1984; 3-4 miejsce 2020(21)

Trójkolorowi. Nudni w wygrywaniu

Francuzi po 1958 roku i trzecim miejscu na MŚ w Szwecji na dłuższy czas wypadli ze światowej czołówki. Wrócili do niej w latach 80. Zajęli czwarte (1982) i trzecie (1986) miejsce na MŚ. Między mundialami rozegrali najlepsze Euro w historii, zdobywając złoty medal. A Michel Platini został królem strzelców zdobywając 9 bramek. W czasach, gdy na Mistrzostwach Europy grało osiem drużyn! Kolejne wielkie sukcesy Trójkolorowi święcili w drugiej połowie lat 90. Aime Jacquet zbudował zespół, którego filarami byli m.in. Lilliam Thuram, Laurent Blanc i Marcel Marcel Desailly w obronie, Didier Deschamps, Zinedine Zidane, w pomocy, czy Thierry Henry w ataku. Droga na szczyt wiodła przez Euro. W Anglii w roku 1996 zajęli Francuzi 3-4 miejsce.

Dwa lata później u siebie zostali mistrzami świata. A w roku 2000 po raz drugi zdobyli Mistrzostwo Europy. Selekcjonerem był już Rogere Lemmere. Kolejna wielka reprezentacja Francji to ta obecna, prowadzona przez Didiera Deschampsa. W roku 2014 grali Trójkolorowi w ćwierćfinale mundialu. Dwa lata później na własnych boiskach zostali wicemistrzami Europy. Potem zdobyli Mistrzostwo Świata w roku 2018 roku w Rosji i wicemistrzostwo w 2022 w Katarze. Jednak na Euro 2020 w 2021 roku Francuzi sensacyjnie odpadli w 1/8 Finału w rzutach karnych ze Szwajcarią. W niemieckim Euro nie zachwycają. Wygrali po wyrównanym meczu z Austrią 1:0, bezbramkowo zremisowali z Holandią i 1:1 z Polską. W 1/8 finału dopiero w końcówce zapewnili sobie awans wygrywając 1:0 z Belgią. Ćwierćfinał z Portugalią to bezbramkowy remis i wygrana po rzutach karnych.

Francja w Mistrzostwach Europy

Mistrzostwo: 1984, 2000; Wicemistrzostwo 2016; 3-4 miejsce 1996; 4 miejsce 1964;

Totalna pomarańcza trochę bez konkretów

Holendrzy do lat 70. nie należeli do światowej czołówki. Wszystko zmieniło się za sprawę świetnych klubów, a potem reprezentacji prowadzonej przez legendarnego Rinusa Michelsa. Futbol totalny Pomarańczowych zadziwił świat. A Holendrzy zostali wicemistrzami Świata w roku 1974 i 1978 (już pod wodzą Ernsta Happela) oraz zajęli trzecie miejsce na Euro 1976. Największy sukces w Mistrzostwach Europy odnieśli znów pod wodzą Michelsa w roku 1988.

Holandia z Ronaldem Koeamanem, obecnym selekcjonerem zespołu, a także słynną trójką „muszkieterów” Frankiem Rijkaardem, Ruudem Gullitem i Marco van Bastenem została mistrzem Europy. W roku 1992 zajęła 3-4 miejsce, w roku 1996 zagrała w ćwierćfinale. Ponownie 3-4 miejsce zajmowała w latach 2000 i 2004, a w 2008 grając chyba najlepszy futbol sensacyjnie odpadła w ćwierćfinale. Ostatnie Euro to odpadnięcie w 1/8 finału. Teraz Pomarańczowi znów zagrają w półfinale. Grają momentami widowiskowo, mają dużą jakość piłkarzy, rażą jednak brakiem skuteczności. Jeśli ją poprawią, mogą nawet wywalczyć złoto.

Holandia w Mistrzostwach Europy:

Mistrzostwo 1988; 3 miejsce 1976, 3-4 miejsce 1992, 3-4 miejsce 2000, 3-4 miejsce 2004;

Synowie Albionu bez paliwa

Jeśli ktoś mówi, że Holandia nie przekonuje, a Francja zawodzi, to co powiedzieć o Anglii? Synowie Albionu w Niemczech prezentują się naprawdę fatalnie. Wymęczone zwycięstwa z Serbią, remisy z Danią i Słowenią, dały wyjście z grupy. Ze Słowacją gola na 1:1 strzelili Anglicy w doliczonym czasie, a na początku dogrywki ustalili wynik. Wygraną zawdzięczają błyskowi geniuszu Jude’a Bellinghama i Harry’ego Kane’a. W ćwierćfinale zagrali trochę lepiej, ale potrzebowali rzutów karnych by awansować do najlepszej czwórki. Największy sukces w Mistrzostwach Europy Synowie Albionu osiągnęli w poprzednim Euro, gdzie dotarli aż do finału. Tam w rzutach karnych ulegli Włochom.

Wcześniej Anglicy zajęli trzecie miejsce na Euro 1968, jako aktualni Mistrzowie Świata i 3-4 miejsce na rozgrywanym a Anglii Euro 96. Anglia jako jedyny zespół z finałowej czwórki nie była Mistrzem Europy, a ostatnie trofeum – Mistrzostwo Świata, zdobyła prawie 60 lat temu – w 1966 roku. Czy wreszcie przełamie niemoc? Patrząc na grę w poprzednich fazach turnieju – nie ma na to szans. Niewątpliwie Synowie Albionu mają w swych szeregach wybitne indywidualności. A mecz ze Szwajcarią był jednak lepszy niż poprzednie. Czy w półfinale nastąpi przebudzenie?

Anglia w Mistrzostwach Europy:

Wicemistrzostwo – 2020 (21); 3 miejsce – 1968, 3-4 miejsce 1996;

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img